,,Znaki obecności” Haliny Kamińskiej czyli magia sztuki

W piątkowy wieczór odbył się wernisaż wystawy prac Haliny Kamińskiej ,,Znaki obecności”.  Wystawa jest częścią jubileuszowych obchodów 65-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie.

Na wernisaż przybyli jednak nie tylko byli uczniowie i koledzy z pracy pani Haliny, ale także wiele osób spoza ,,Kasprowicza”, gdyż malarstwo Haliny Kamińskiej jest wyjątkowe – pobudzające wyobraźnię, inspirujące i pokazujące piękniejszą stronę życia.

Inna wielka postać z ,,Kasprowicza”, była nauczycielka języka polskiego i poetka Czesława Politańska o malarstwie Haliny Kamińskiej pisała tak: ,,czułe i zmienne, ma siłę zjednywania. Artystka o dużej wrażliwości artystycznej już w okresie studiów ,,łączyła w swych kompozycjach koncepcyjne wartości rysunkowe ze świetną kolorystyką w tendencji realistycznej i surrealistycznej” wykazując, zdanie profesora Piotra Firleja, ,,niepowszednie znamiona indywidualności”.

Ja miałam to szczęście, że obie panie: i Halina Kamińska i Czesława Politańska były moimi nauczycielkami.

Halinie Kamińskiej gratulacje złożył Zbigniew Wdowiak, wiceprezydent Kutna. Wiele ciepłych słów  o pani Halinie padło także z ust jej ucznia – dzisiejszego dyrektora ,,Kasprowicza”, Artura Ciurleja. Sama artystka pochwaliła się, że uczy się pisać ikony. Pewne jest więc, że ,,psorka” Kamińska, nas zaskoczy swoją twórczością jeszcze nie jeden raz.

Szkoda tylko, że na wernisażu zabrakło przedstawiciela zarządu powiatu – co zresztą wszyscy obecni zauważyli.

Wystawę można oglądać jedynie do 7 lipca i warto to zrobić – bo jest to ten rodzaj sztuki, który jest czytelny dla każdego.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *