Złoto, kadzidło i mirra – co przynieśli trzej królowie?

6 stycznia ulicą Królewską przemaszerował taki sam jak co roku orszak trzech króli. Do dziś jednak bibliści, uczeni i filozofowie zastanawiają się, co naprawdę przynieśli Jezusowi trzej królowie?

Kadzidło i mirra znane są ze swoich właściwości bakteriobójczych. Kadzidło, pod nazwą olibanum (kadzidło żywiczne) lub frankincense to jeden z najbardziej prozdrowotnych i antybakteryjnych olejków eterycznych. Używany do masażu działa zbawiennie na bóle reumatyczne, słabe krążenie, starzejącą się lub zranioną skórę oraz na blizny. Może być dodawany do kremów, balsamów, lotionów do ciała.

Mirra (myrth) to żywica drzewa balsamowca. Jej aromat jest ciepły, balsamiczny, jednocześnie miodowy i z odrobiną gorzkiej nuty.Wykorzystywana jest także w medycynie naturalnej, do kojenia bólu i zmniejszania opuchlizny, czyli objawów stłuczeń i zwichnięć.

Pozostaje jeszcze złoto… Czy rzeczywiście Jezusowi potrzebne było złoto? Są bibliści, którzy skłaniają się ku temu, by uznać, że mogła to być… kurkuma, kolejny potężny naturalny lek…

A co do kutnowskiego Orszaku Trzech Króli… Wielka szkoda, że co roku wygląda tak samo. Czy naprawdę nie ma innych chętnych do wystąpienia w roli głównych bohaterów?

Fotoreportaż: Lech Martynowski

Orszak Trzech Króli 2020

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *