Zdrożeje wywóz śmieci. Dlaczego będzie drożej?

Podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Jacek Boczkaja zapowiedział, że podczas najbliższej sesji Rady Miasta Kutno zostanie uchwalona podwyżka cen za wywóz śmieci.

– Głównym powodem podwyżki jest wzrost tak zwanej ,,opłaty środowiskowej” odprowadzanej do urzędu marszałkowskiego od odpadów – mówił Jacek Boczkaja. – Opłata wzrosła bardzo gwałtownie. w 2016 i 2017 roku było to 24 złote za tonę odpadów, w 2018 – 140 złotych, z w 2019 ma to być aż 170 złotych.

Z zapowiedzi rządowych wynika jednak, że to nie koniec podwyżek. W 2020 roku opłata środowiskowa może wynieść nawet 270 złotych.

Teoretycznie koszt wywozu śmieci można zmniejszyć przez ich recykling. Ale – jak zapewnia wiceprezydent Boczkaja – w Kutnie odzysk i tak jest duży.

– Odzysk oceniamy na około 30-40% – mówi Jacek Boczkaja. – To dużo. Wywozimy na wysypisko około 8 tysięcy ton odpadów rocznie. W ubiegłym roku płaciliśmy od tony 322 złote, w tym roku na razie wynegocjowaliśmy 435 złotych. Ustawa przewiduje, że na wywozie śmieci gmina ani nie może zarabiać, ani do tego dopłacać. Oznacza to, że podwyżka opłat za wywóz śmieci w Kutnie jest nieunikniona.

Pobliskie miasta i gminy też już powoli wprowadzają wyższe stawki za wywóz odpadów komunalnych. Nowe stawki w Kutnie mają zostać uchwalona na najbliższej sesji rady miasta.

Komentarze

komentarze

1 komentarz


  1. Gospodarka odpadami to nie tylko tzw. śmieci „domowe”. Tylko czekać, jak wzrosną ceny za wywóz odpadów po budowie. Chociaż u mnie: https://zamowmariana.pl/ na razie udało się uniknąć podwyżek.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *