Zatwierdzono projekty do KBO. Kłótnia o parking

W środę zebrał się zespół ds. Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego. Podczas spotkania wybrano projekty, które trafią pod głosowanie  mieszkańców.

Kilkuletnia Amelka, która wraz z mamą przyszła na obrady zespołu, została poproszona o losowanie numerów dla poszczególnych projektów. Wśród ponad 50 propozycji znalazło się kilka, które nie uzyskały akceptacji merytorycznej i prawnej – problemem okazało się to, że nie dotyczyły one zadań należących do miasta lub efekty uzyskane przez projekt nie byłyby powszechnie dostępne. Choć i tu… zrobiono wyjątek.

Jednak największym problemem okazał się projekt ,,Parkuj łatwiej i bezpieczniej przy MOPS w Kutnie”, który – wbrew okolicznym mieszkańcom – zakładał utworzenie 16 miejsc postojowych przy blokach Warszawskie Przedmieście 10 i 10a. Kilkudziesięciu mieszkańców przyszło na obrady.

– Nie zgadzamy się na takie postawienie sprawy – mówił przedstawiciel mieszkańców. – Chyba nikt z państwa nie był na miejscu. Wa terenie, gdzie według projektu miałoby powstać 16 miejsc postojowych w tej chwili jest takich miejsc 14. Oznacza to dwa dodatkowe miejsca za 100 tysięcy złotych!!

Dodatkowo oznacza to także przesunięcie śmietników pod bloki naszych wspólnot – mówiła jedna z mieszkanek. – Chciałby pan mieszkać ze śmietnikiem pod oknem? – pytała autora projektu.

Dyskusja była bardzo głośna i padły mocne słowa – trudno się jednak dziwić mieszkańcom, gdy ktoś z zewnątrz próbuje zarządzać należącym do wspólnoty terenem.

– Moim zdaniem projekty Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego powinny ludzi łączyć, a nie dzielić, dlatego uważam, że ten projekt jest nie do przyjęcia – mówiła Danuta Blus,członkini zespołu ds. KBO.

Ostatecznie projekt odrzucono.

Drugim projektem, który wzbudził ogromne emocje okazał się projekt pod nazwą: ,,Seniorze: darmowa rehabilitacja i geriatria dla ciebie”, wyceniony na 100 tysięcy złotych. Swoim działaniem projekt ma objąć zaledwie 150 osób – trudno więc mówić o powszechnej dostępności. Na dodatek autor projektu nie zgodził się na ujawnienie swojego nazwiska, co może sugerować, że projekt zgłosił na przykład któryś z właścicieli przychodni lekarskich.

– Jak wybrać te 150 osób? – pytał Włodzimierz Klimecki. – Jedynie w tym projekcie jest ograniczenie dl 150 osób. Dlatego uważam, że to nie jest obywatelski projekt.

Nikt bardziej ode mnie nie zabiega o to, aby w Kutnie powstała poradnia geriatryczna – mówiła Maria Wierzbicka. – Ale w całym województwie jest zaledwie 5 geriatrów. Kto jest w stanie i za jakie pieniądze sprowadzić geriatrę do Kutna? Zamiast wydawania pieniędzy na ten projekt, może lepiej rozważyć zatrudnienie geriatry?

Ostatecznie jednak – co dziwne –  zespół ds. KBO pozytywnie przegłosował ten projekt.

Lista projektów, które zostaną poddane pod głosowanie wraz z ich numerami, ma być opublikowana 15 lipca.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *