Zatrzymany notariusz i radca prawny. Ciąg dalszy starej sprawy

Jak podała Polska Agencja Prasowa, Prokuratura Regionalna w Łodzi postawiła zarzuty dwóm kolejnym zatrzymanym w śledztwie dot. zorganizowanej grupy przestępczej i wielomilionowych oszustw podatkowych powiązanych z działalnością zakładu mięsnego w Kutnie. Zarzuty postawiono radcy prawnemu i notariuszowi.

Do tej pory zarzuty w tej sprawie przedstawiono już 96 osobom.

Dwie zatrzymane osoby są podejrzane m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie dużych zakładów mięsnych w Kutnie, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych.

Chodzi o radcę prawnego prowadzącego kancelarię na terenie Płocka oraz notariusza działającego na terenie Kutna.

– Zatrzymanym mężczyznom prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia – w jej ramach – przestępstw o charakterze korupcyjnym związanych między innymi z poświadczaniem nieprawdy w sporządzanych dokumentach oraz udziału w procederze prania brudnych pieniędzy–  przekazał PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki.

Jak wyjaśnia prokurator Bukowiecki, notariuszowi Wojciechowi K. zarzucono popełnienie – w ramach zorganizowanej grupy przestępczej – przestępstwa polegającego na przyjęciu w związku z pełnioną funkcją publiczną korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 180 tys. zł. W zamian miał on m.in. ujawniać osobom nieuprawnionym informacje służbowe oraz poświadczać nieprawdę w sporządzanych aktach notarialnych. Prokurator zarzucił mu również udział w praniu brudnych pieniędzy.

Radcy prawnemu Waldemarowi P. przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz udziału wspólnie i w porozumieniu z notariuszem w przestępstwie polegającym na przyjęciu korzyści majątkowej.

Obaj mężczyźni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowy areszt podejrzanych.

Zatrzymania to kolejna odsłona śledztwa, którego przedmiotem jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej, operującej w obrębie szeregu podmiotów powiązanych z firmą branży mięsnej. Proceder polegać miał na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT, które dotyczyły rzekomego świadczenia usług w zakresie pośrednictwa w rekrutacji pracowników oraz podwykonawców w czynnościach uboju, rozbioru i pakowania mięsa.

– W wyniku posłużenia się nierzetelnymi fakturami doszło do zaniżenia zobowiązań podatkowych, w łącznej kwocie przekraczającej 200 mln zł. Doszło do nienależnego zwrotu podatku VAT, w łącznej kwocie przekraczającej 109 mln zł. Kwota ta przekazana została na rzecz zakładu przetwórstwa mięsnego, na terenie którego działała zorganizowana grupa przestępcza – tłumaczył prokurator Bukowiecki

Dotychczas zarzuty w tej sprawie przedstawiono 96 osobom. W toku postępowania dokonano kilkudziesięciu zabezpieczeń majątkowych na poczet grożących kar i środków – łącznie na ponad 218 mln zł.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *