Która róża najpiękniejsza?

Kutnowskie róże: Kutno, Marylka i Kopernik wyhodowane przez Bolesława Wituszyńskiego
Kutnowskie róże: Kutno, Marylka i Kopernik wyhodowane przez Bolesława Wituszyńskiego

Wystawa róż jest najważniejszą częścią Święta Róży. Co roku kutnianie i goście odwiedzający wystawę decydują, która róża spośród wystawionych, jest najpiękniejsza.

 – Na wystawie udało się nam zgromadzić ponad 170gatunków róż ogrodowych – mówi Weronika Lenarczyk z Kutnowskiego Domu Kultury. – Wszystkie te odmiany biorą udział w konkursie na najpiękniejszą różę.

Jest w czym wybierać. Są róże białe, są też ciemnoczerwone, wręcz w kolorze burgunda. Są łososiowe, czerwone, pomarańczowe, żółte… Prawie każdy, kto odwiedza wystawę wyjmuje telefon komórkowy , by róże zachować nie tylko w pamięci, ale i na zdjęciach.

Bardzo ważnym akcentem są róże kutnowskie. Nieco na uboczu znajduje się kompozycja złożona z róż Kutno, Kopernik i Marylka, wyhodowanych przez Bolesława Wituszyńskiego. Bukiet w porównaniu jest dość niepozorny, bo róże sprzed bez mała 60 lat nie dorównują przepychem różom współcześnie wyhodowanym, ale warto zauważyć, ze są. Róża Kutno rośnie w ogródku przy Domku Modrzewiowym, którym to ogródkiem opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Róże Kopernik i Marylka pochodzą z ogrodów Krzysztofa Byczkowskiego.

A która z róż ogrodowych okaże się najpiękniejsza? Przekonamy się w niedzielny wieczór.

r20 r1 r2 r3 r4 r5 r6 r7 r8 r9 r10 r11 r12 r13 r14 r15 r16 r18 r19

Komentarze

komentarze

Opublikowano w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *