Wspomnienie o Jolancie Zagajewskiej

To nie był czas. To nie była pora… W Krośniewicach zmarła Jolanta Zagajewska. Poświęćmy kilka chwil pamięci Pani Jolanty Zagajewskiej.

Odczuwamy niepowetowaną stratę z powodu odejścia śp. Jolanty Zagajewskiej przede wszystkim wspaniałego człowieka, instruktora Ośrodka Kultury OSP-a, opiekunki  Andersówki i menedżera kapeli Krośniewiacy.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 24 czerwca 2017 r.(sobota) o godz. 14.00 w kościele parafialnym w Krośniewicach.

Jolanta Zagajewska była duszą towarzystwa. Zawsze uśmiechnięta, miała dobre słowo dla każdego. Roztaczała wokół siebie pozytywną aurę. Miała duże poczucie humoru. Zawsze wrażliwa na potrzeby innych. Chętnie udzielała się jako wolontariusz. Z powodzeniem chociażby poprowadziła 15 stycznia br. jubileuszowy 25. krośniewicki Finał WOŚP czy brała udział w kweście organizowanej przez TPZK na rzecz ratowania zabytkowych krośniewickich grobów w latach 2015-2016.
Ukończyła Akademię Obrony Narodowej. Była oddaną popularyzatorką wiedzy o generale Władysławie Andersie. Od stycznia 2009 r. prowadziła tzw. Andersówkę – miejsce upamiętniające postać wielkiego Polaka będące równocześnie świetlicą na Osiedlu gen. W. Andersa. Zabiegała, żeby Andersówka była miejscem rozpoznawalnym nie tylko w powiecie kutnowskim, ale i poza nim. Przyczyniła się do uświetnienia wielu imprez patriotycznych organizowanych na terenie Krośniewic: corocznych obchodów Krośniewickich Maków, obchodów Roku gen. W. Andersa (2007) czy odsłonięcia pomnika gen. W. Andersa 29 kwietnia 2013 r., w którym honorowym gościem była córka generała –  Anna Maria Anders. Zabiegała o to, by Andersówka  tętniła życiem. Organizowała różnorodne imprezy dla społeczności  tegoż osiedla.
Miała duży wkład w obchody upamiętniające 122. rocznicę urodzin gen. broni pt. „Urodziny Andersa” (15.08.2014 r.), które zostały objęte honorowym patronatem Sekretarza Rady Ochrony Walk i Męczeństwa oraz Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Podczas uroczystości Jolanta Zagajewska otrzymała z rąk przedstawiciela MON pamiątkową statuetkę za krzewienie postaw proobronnych oraz kultywowanie patriotyzmu wśród młodzieży.
Była inicjatorką obchodów rocznicy powstania warszawskiego w Krośniewicach, mając na względzie zasługi mieszkańców, którzy brali w nim udział.
Była uwielbiana przez dzieci i młodzież. Prowadziła dwie grupy teatralne „Na przekór” i „Na wspak” działające przy Ośrodku Kultury OSPa w Krośniewicach. Z powodzeniem wystawiała dla społeczności lokalnej przedstawienia teatralne i różnego rodzaju okolicznościowe  programy kulturalne. Ostatnio pracowała nad wystawieniem sztuki „Śluby panieńskie” według Aleksandra Fredry, której premierę planowano na 25 czerwca.
Miała zawsze wiele pomysłów – ciekawych, nietuzinkowych. Niektórych z nich nie zdążyła już zrealizować. Pozostały tylko zapiski skrzętnie zbierane do szuflady. Jej marzeniem było pojechać na Monte Cassino.
Podczas wyjazdów służbowych czy to z kapelą Krośniewiacy czy wyjazdów kulturalnych organizowanych przez Ośrodek Kultury OSPa zawsze promowała naszą małą ojczyznę. Uczestniczyła m.in. w piknikach zdrowotnych organizowanych  w ramach projektu „Żyjesz dla siebie i innych – zadbaj o zdrowie” w ubiegłym roku.
Przewrotnie należy stwierdzić, że postępowała wbrew nazwie tego projektu. Dawała z siebie wszystko, przedkładając potrzeby innych nad swoje. Praca była całym Jej życiem, drugim domem. Często mówiła, że to jest Jej miejsce na ziemi, że tu się realizuje i kocha to robić. Była pracowita, pełna werwy.
Miała dar pisania dowcipnych rymowanek i wierszy, które prezentowała podczas różnych programów kulturalnych i w gronie prywatnym. Była osobą, obok której nie można było przejść obojętnie. Zarażała swoją pasją do teatru i historii. Kochała ludzi. Potrafiła zjednywać  środowiska. Na Jej zaproszenie przyjeżdżały liczne zespoły śpiewacze z różnych zakątków.
Śp. Jolanta Zagajewska odeszła za wcześnie, pozostawiając po sobie ból i smutek. Wielu z nas nie może pogodzić się z Jej stratą. Na zawsze zostanie w naszych sercach.

Społeczność Krośniewicka

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *