Wreszcie! Lada dzień ruszy odbudowa Pałacu Saskiego

Na taką wiadomość Kutno czekało ponad 16 lat. W styczniu 2003 roku spalił się budynek Pałacu Saskiego. Dziś podpisano umowę z wykonawcą renowacji obiektu.

Uroczystość podpisania umowy odbyła się w odrestaurowanej niedawno Willi Troczewskiego.

– To wyżną dzień, bo renowacja Pałacu Saskiego jest w tej chwili największą kutnowską inwestycją. Większą nawet niż niegdyś był aquapark – mówił uśmiechnięty Zbigniew Burzyński. – Przebudowa pałacu, wraz z budową nowego pawilonu i łącznika z budynkiem Muzeum Regionalnego ma potrwać dwa lata.

Przypomniano – tę najnowszą – historię pałacu, od dnia 19 stycznia 2003 roku, gdy budynek uległ spaleniu.

– Dlaczego trwało to tak długo? Bo bardzo długo trwało przejmowanie pałacu na własność – mówił Zbigniew Burzyński. – Dopiero gdy pałac w całości należał do miasta, można było rozpocząć przygotowanie dokumentacji technicznej renowacji.

– Zabytków w Polsce są tysiące, ale rezydencji królewskich zaledwie 5 – mówił Jacek Boczkaja, wiceprezydent miasta do spraw inwestycyjnych. – A teraz firma Krol pana Janusza Króla będzie tę królewską rezydencję odrestaurowywać.

Zbigniew Wdowiak, wiceprezydent Kutna ds. edukacji i kultury przedstawił plany związane z przyszłością obiektu.

– Będzie tu muzeum poświęcone czasom saskim – mówił Zbigniew Wdowiak. – Wielu osobom czasy saskie się źle kojarzą, ale to wina stronniczości historyków. Trasa Warszawa – Drezno, która prowadziła przez Kutno była alternatywą dla linii Warszawa – Berlin i bardzo często była dla nas korzystna. Budynek Pałacu Saskiego jest unikalny. W centralnej Polsce nie ma wielu obiektów budowanych metodą szachulcową.

Tak więc firma Krol z Kłodawy za 30691641,06 zł, przez dwa lata odbuduje pałac. Nadzór będzie prowadzić firma MBI z Włocławka.

– Choć jesteśmy firmą z Kłodawy, będą na budowie pracować osoby pochodzące z Kutna – mówił Janusz Król. – Firma działa od 30 lat, zajmujemy się renowacją zabytków, ale Pałac Saski to obiekt szczególny. Przyznam, że wraz z renowacją rezydencji królewskiej w Kutnie spełnia się moje marzenie. Nazwisko zobowiązuje…

Podpisanie umowy na renowację Pałacu Saskiego

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *