Wraca stare: nowe okręgi wyborcze w Kutnie

Na najbliższej sesji Rady Miasta Kutno uchwalone zostaną granice nowych okręgów wyborczych w tegorocznych wyborach do samorządu miejskiego. jest to związane ze zmianą ordynacji wyborczej z wyborów bezpośrednich na proporcjonalne.

Tylko w jednej kadencji wybieraliśmy radnych w jednomandatowych okręgach wyborczych, a we wszystkich poprzednich kadencjach odrodzonego samorządu było tak, jak będzie teraz. Kutno zostanie podzielone na 4 okręgi wyborcze, z każdego z nich zostanie wybranych 5 lub 6 radnych, tak, aby w sumie rada liczyła 21 osób – tak jak w tej chwili. Oznacza to, że średnio jeden radny przypadać ma na 2000 mieszkańców uprawnionych do głosowania.

– Ustawa z dnia 16 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, zmieniająca między innymi ustawę z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy
 nakłada obowiązek na Radę Miasta Kutno dokonania podziału Miasta na okręgi wyborcze w terminie do dnia 1 kwietnia 2018 r – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Nowe okręgi wyborcze zostaną uchwalone na sesji 27 marca.

Jakie ulice znajdą się w poszczególnych okręgach? – można sprawdzić TUTAJ – plik pdf.

 

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *