WOT: szkolenie podstawowe dla nowych ochotników w Kutnie

80 ochotników a wśród nich 20 kobiet, przekroczyło bramę koszar 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie. Kandydaci wybrali wariant szkolenia podzielony na dni wolne od pracy – do 25 kwietnia będą stawiać się w soboty i niedziele w swojej jednostce w celu odbycia szkolenia, które jest przepustką do Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Taki rodzaj przeszkolenia do rozwiązanie dla osób, które z różnych powodów nie mogą odbyć szkolenia w trybie ciągłym 16 – dniowym – informuje Małgorzata Glińska, rzecznik prasowy z 9 Łódzkiej Brygada Obrony Terytorialnej. – Dla zwiększenia bezpieczeństwa kandydaci zostali przebadani testami na obecność koronawirusa, a całe szkolenie odbywać się będzie w warunkach reżimu sanitarnego.

Standardowo, pierwszy dzień rozpoczął się od testu sprawności fizycznej. Następnie ochotnicy pobrali sprzęt i umundurowanie oraz odbyli podstawowe szkolenia m. in. z zakresu ochrony informacji niejawnych i bhp. Następnie została im przydzielona broń. W koszarach 92blp przyszli Terytorialsi będą szkolić się z zasad taktyki wojskowej, topografii, strzelectwa oraz zasad udzielania pomocy medycznej na polu walki. Poznają także elementy walki wręcz, obsługi radiostacji oraz przejdą szkolenie saperskie. Po zaliczeniu egzaminu końcowego, tzw. „pętli taktycznej”, ochotnicy złożą przysięgę wojskową 25 kwietnia – w dniu, w którym obchodzone będzie święto 9ŁBOT.

WOT: szkolenie podstawowe w Kutnie

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *