Jest wniosek o odwołanie starosty Krzysztofa Debicha

 

We wotrek grupa sześciu radnych złożyła wniosek o odwołanie starosty Krzysztofa Debicha. Pod wnioskiem podpisali się: Konrad Kłopotowski, Marek Ciąpała, Marek Drabik, Mirosława Gal-Grabowska, Jacek Urbaniak i Artur Gierula.

Wniosek został złożony we wtorek na ręce przewodniczącego rady powiatu Oznacza to, że sesja w tej sprawie powinna być zwołana w ciągu siedmiu dni.

– Działalność Krzysztofa Debicha na stanowisku Starosty Kutnowskiego budzi poważne zastrzeżenia znacznej części społeczności lokalnej – czytamy we wniosku. – Krzysztof Debich  jest osobiście odpowiedzialny za pogłębiający się kryzys Kutnowskiego Szpital Samorządowego. Pomimo wielokrotnych zapowiedzi starosty o szybko nadchodzącej i nieuchronnej poprawie, jakość świadczonych usług medycznych jest zła, a szpital nadal przynosi duże straty i pogłębia się zapaść finansowa. 

Procedura odwołania starosty nie należy do prostych, ani szybkich. Z wnioskiem taki może wystąpić co najmniej ¼ ustawowego składu rady. Wniosek o odwołanie starosty musi być sporządzony na piśmie oraz stosownie uzasadniony. Wniosek taki wymaga zaopiniowania przez izbę obrachunkową. Odwołanie starosty następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Głosowanie w sprawie odwołania rada powiatu przeprowadza po zapoznaniu się z opinią komisji rewizyjnej na następnej sesji po tej, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, nie wcześniej jednak niż po upływie 1 miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku.

Jeżeli uchwała nie uzyskała stosownej większości głosów, starosta nadal wykonuje swoje obowiązki.

Tak więc ostateczny wynik złożonego dziś wniosku poznamy najwcześniej za… miesiąc.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *