Więcej róż w Święcie Róży. Święto za kilka dni

Tegoroczne Święto Róży zbliża się wielkimi krokami. Organizatorem wszystkich działań związanych ze świętem jest w tym roku Kutnowski Dom Kultury. Możemy też spodziewać się zmian w stosunku do poprzednich lat, choćby z powodu trwającej przebudowy Placu Wolności.

– Święto Róży to tak naprawdę najważniejszy punkt projektu Kutno Miasto Róż – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Zbigniew Wdowiak, wiceprezydent Kutna. – Święto Róży to przede wszystkim róże. Bywało wcześniej, że w natłoku wydarzeń festynu te róże nam znikały. Jednak róże stają się elementem tożsamości mieszkańców, a dodatkowo przyciągają do Kutna gości z zewnątrz.

Tegoroczne Święto Róży było poprzedzone promocją w Poznaniu i Warszawie.

– W lutym, wspólnie z fundacją Fractal zorganizowana została konferencja podczas targów ogrodniczych Gardenia w Poznaniu – mówi Tomasz Ciesielski, założyciel fundacji. – Bardzo znaczącą promocją była także wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie Kutno zaprezentowało kolekcję pachnących róż. W ciągu trzech dni kolekcję róż obejrzało około 50 tysięcy osób.

Jak twierdzo pan Tomasz, turystyka ogrodowa w Europie jest bardzo modna i coraz popularniejsza. W Polsce ten rodzaj zwiedzania dopiero raczkuje, ale są nadzieje, że my także pokochamy oglądać najpiękniejsze ogrody.

Najważniejszą częścią Święta Róży jest Ogólnopolska Wystawa Róż.

– Zaprosiliśmy wszystkich polskich producentów róż ogrodowych do Kutna – mówi Weronika Lenarczyk, wicedyrektor Kutnowskiego Domu Kultury. – Zapraszamy także hodowców-amatorów. Każdy może przyjść do KDK-u z wyhodowaną we własnym ogródku różą i wziąć udział w konkursie dla amatorów.

Jaka będzie tegoroczna wystawa? Organizowana jest pod hasłem ,,Blisko ziemi, blisko nieba”.

– To nie jest łatwy rok dla róż, oczywiście z powodu suszy – mówi Tadeusz Pałka, który od wielu lat prezentuje w Kutnie swoje róże. – Róże ogrodowe nie mają w tym roku łatwo. Są wystawione na palące słońce, cierpią z braku wody, a potem z powodu gwałtownych burz. Ale i tak są przepiękne i wspaniale pachną.

W tym roku tak zwana strefa zieleni będzie się znajdować na dziedzińcu Willi Troczewskiego. Odbędzie się także Konferencja Różana, która sama w sobie jest wydarzeniem, a profesjonalne jury wybierze najpiękniejsze kwiaty, które znajdą się na kutnowskiej wystawie.

– Zawartość róż w Święcie Róży jest coraz większa – podsumowuje Zbigniew Wdowiak.

Wszystkich mieszkańców Kutna na zdarzenia związane ze Świętem Róży zaprasza prezydent Zbigniew Burzyński. – Na pewno każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Święto Róży w tym roku odbędzie się w dniach 6-9 września.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *