We wtorek 50. rocznica śmierci Władysława Andersa

We wtorek 50. rocznica śmierci Władysława Andersa
Generał Anders na tle pałacu Rembielińskich w Krośniewicach

W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Władysława Andersa i 76. rocznica bitwy pod Monte Cassino. Generał zmarł 12 maja 1970 r. w Londynie. Gen. Władysław Anders, dowodząc 2. Korpusem Polskim, zdobył między innymi Monte Cassino, Ankonę i Bolonię.

Od października 1944 do 5 maja 1945 pełnił obowiązki (wobec wzięcia do niewoli gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego) Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych oraz angażował się  na uchodźstwie w życie społeczno-polityczne Polonii.

Pomimo epidemii w 50. rocznicę śmierci gen. Władysława Andersa, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek oraz Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożą kwiaty pod pomnikiem gen. Władysława Andersa w Krośniewicach .

Krośniewice domem generała Andersa – foto Julita Szczepankiewicz

Jak przypomina Instytut Pamięci Narodowej, we wrześniu 1939 r. generał Anders dowodził Nowogródzką Brygadą Kawalerii aż do momentu aresztowania przez Sowietów. Po podpisaniu 30 lipca 1941 r. układu polsko-sowieckiego Anders po 22 miesiącach spędzonych w więzieniach sowieckich, 4 sierpnia, opuścił celę. Został mianowany dowódcą Armii Polskiej w ZSRR. W pierwszej dekadzie września 1941 r. w Tockoje, Tatiszczewie i Buzułuku rozpoczęło się tworzenie oddziałów nowej armii. Dzięki staraniom Andersa od 24 marca do 4 kwietnia 1942 r. ze Związku Radzieckiego zostali ewakuowani żołnierze, cywile, w tym duża liczba dzieci. Ostatecznie pod koniec lipca 1942 r. zapadła decyzja o ewakuacji pozostałych żołnierzy do Iranu. Szlak Armii Polskiej na Wschodzie wiódł przez Iran, Irak, Syrię do Palestyny. Po 21 lipca 1943 r. gen. Anders objął dowództwo 2 Korpusu, na którego czele miał wyruszyć na front włoski. Na przełomie 1943 i 1944 r. jednostki polskie zostały przetransportowane do Włoch. Wojska gen. Andersa uczestniczyły w walkach o Monte Cassino. Według komunikatu Radia BBC wzgórze i klasztor zdobyto 18 maja 1944 r. W trwającej pół roku bitwie o Monte Cassino straty 2 Korpusu wyniosły 923 poległych i 2931 rannych.
Generał Anders 17 czerwca 1944 r. objął dowodzenie nad odcinkiem adriatyckim frontu włoskiego. Trzeba podkreślić, że bitwa o Ankonę była jedyną samodzielną operacją Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie drugiej wojny światowej. Wiosną 1945 r. natomiast jednostki 2 Korpusu przygotowywały się do ostatniej ofensywy alianckiej na froncie włoskim: bitwy o Bolonię. Miasto 21 kwietnia 1945 r. zostało zajęte przez oddziały polskie.
Generał nigdy nie zapominał o poległych podkomendnych. Wzruszającą chwilą było uroczyste otwarcie cmentarza polskiego na Monte Cassino w 1946 r.
Na tym samym cmentarzu 24 lata później spoczęła trumna z ciałem generała: wielkiego dowódcy, bohatera września 1939 r. i kampanii włoskiej 1944–1945.

Zdjęcia: Julita Szczepankiewicz

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *