Wczesne ziemniaki? nie dajmy się oszukać

ziemniakiSą dostępne nieomal przez cały rok. Od kilku miesięcy w sklepach, zwłaszcza wielkopowierzchniowych, możemy kupić ,,wczesne ziemniaki”. Czy rzeczywiście?

Większość ziemniaków, które sprzedawane są jako wczesne, wcale wczesna nie jest mówi dr Wojciech Nowacki, kierownik Oddziału w Jadwisinie Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowy Instytut Badawczy. To ziemniaki pochodzące z krajów Basenu Morza Śródziemnego, gdzie klimat sprawia, że można je uprawiać praktycznie przez cały rok.

Ziemniaki z Egiptu, Grecji, Cypru czy z Włoch są przeważnie ładniejsze od naszych, polskich. Są umyte, nie są powiędnięte i nie widać, żeby kiełkowały w skrzynkach.

Są zaprawiane specjalnym preparatem przeciwko kiełkowaniu mówi dr Nowacki. To normalne ziemniaki, umyte i przystosowane do leżenia w sklepie.

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Ale młode polskie ziemniaki już są. Mało kto wie, że prawdziwym polskim zagłębiem młodych ziemniaków są okolice Sieradza. Tu z reguły kopane są pierwsze bulwy w Polsce.[/dropshadowbox]

– Młode polskie ziemniaki to towar nietrwały – dodaje dr Nowacki. Przede wszystkim dlatego, że szybko tracą wilgoć. Dlatego nie znajdziemy ich w marketach, bo nie nadają się do kilkudniowego przechowywania. Prawdziwy wczesny ziemniak to taki, który ma ocierającą się skórkę.

Na rynkach hurtowych młode polskie ziemniaki kosztują teraz od 4 do 6 złotych za kilogram. Jeśli więc w sklepie kupujemy taniej – powinno to co najmniej wzbudzić naszą czujność. Chyba, że kupujemy bezpośrednio od rolnika.

Pytajmy także o odmiany ziemniaków, które kupujemy, bo ziemniak ziemniakowi nie równy. Ziemniaki są również klasyfikowane pod względem smakowitości, ale w naszych sklepach najczęściej próżno szukać informacji o tym, jaka odmiana ziemniaków leży w skrzynkach.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *