Wczesna zima na drodze – o czym trzeba pamiętać

Od wielu dni na drogach występują trudne warunki atmosferyczne – dzień jest krótszy, a opady deszczu i mgła mają wpływ na pogorszenie widoczności. Dodatkowo śliskość nawierzchni powodują spadające z drzew liście. Taka aura stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla kierujących jak i dla pieszych.

Na mokrej nawierzchni zmniejsza się przyczepność opon, a razem z nią nasze bezpieczeństwo – przypominają kutnowscy policjanci. –  Tym bardziej powinniśmy jeździć z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Ważne jest też zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu. W obecnej porze roku niezwykle istotne, jest aby piesi którzy poruszają się jezdnią lub poboczem nosili elementy odblaskowe. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, w tym pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary).

Pieszy widzi światła samochodu z dużej odległości, jednak dla kierowcy może być on niewidoczny. Odblaskowy breloczek, opaska, kamizelka  sprawią, że zostanie w porę dostrzeżony. Pamiętajmy też, że niekorzystna pogoda przyczynia się niekiedy do złego samopoczucia powodując u osób prowadzących pojazd  rozproszenie uwagi. Uczestnicząc w ruchu drogowym weźmy pod uwagę również taką okoliczność.

Policjanci apelują do kierowców o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem.

Pieszym zaś policjanci przypominają, że bezpieczeństwo na drogach często zależy od decyzji, które podejmują.

Zwróćmy też uwagę, że na najbliższe kilkanaście dni meteorolodzy nie zapowiadają poprawy pogody – musimy się więc przyzwyczaić do wczesnej zimy, której u nas dawno w listopadzie nie było.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *