Usiąść koło dr Troczewskiego… – kiedy będzie to możliwe?

Jest już wstępna koncepcja pomnika dr Antoniego Troczewskiego. Pomnik ma stanąć w październiku koło willi Troczewskiego – budynku, w którym znajduje się Urząd Stanu Cywilnego.

Projekt pomnika opracowuje profesor nadzw. dr hab. Marian Molenda, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, kierownik pracowni rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

 – Jest moda na pomniki – ławeczki i w takiej konwencji będzie utrzymany pomnik ad Antoniego Troczewskiego – mówi Jacek Boczkaja, wiceprezydent Kutna. – W oparciu o zdjęcia dra Troczewskiego profesor Molenda przygotował szkic pomnika – ławeczki. Na jego podstawie zostały wykonane modele z gipsu, a następnie z gliny. Zwyciężyła taka koncepcja, aby doktor siedział na krzesełku, a pobliżu będzie także ustawione drugie krzesło. W klapę marynarki będzie miał wpięty kotylion, oczywiście tylko domyślnie w kolorach biało-czerwonych, ale wielu mieszkańców Kutna takie kotyliony doskonale zna i nosi, choćby z okazji uroczystości narodowych w naszym mieście.

Odsłonięcie pomnika ławeczki dra Antoniego Troczewskiego, Honorowego Obywatela Miasta Kutna, będzie jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z obchodami 100 – lecia odzyskania niepodległości w naszym mieście. Odnowiona willa doktora ma być gotowa w październiku. Wkrótce potem stanie tam i pomnik.

Przypomnijmy, że 31 stycznia br. Rada Miasta Kutna podjęła uchwałę dotyczącą wzniesienia pomnika doktora Antoniego Troczewskiego w Kutnie.

Dodajmy jeszcze, że profesor Marian Molenda jest autorem takich prac jak:  Ławeczka Starszych Panów, pomnik Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Czesława Niemena w Opolu, Tadeusza Nalepy w Rzeszowie czy Fontanna Czterech Kwartałów w Gdańsku.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *