Umizgi i ofiary – nowy-stary starosta kutnowski

Krzysztof Debich został dziś ponownie wybrany na starostę kutnowskiego. W głosowaniu tajnym otrzymał 12 głosów. Jeden głos otrzymał kontrkandydat Wiesław Bryłka. Opozycja nie głosowała.

– Czym się pochwalicie w następnych wyborach? – pytał radnych Wiesław Bryłka. – Tym, że podtrzymaliście starostę – niedojdę?

Powodem odwołania starosty jest bowiem oddalenie kasacji przez Naczelny Sąd Administracyjny, który tym samym podtrzymał stanowisko Wojewody Łódzkiego mówiące o tym, że Krzysztof Debich nie powinien zostać powołany na starostę z powodu prowadzenia działalności gospodarczej w chwili powołania na stanowisko.

– Ponowne powołanie osoby, która przestałą pełnić tę funkcję na podstawie wyroku sądu urąga przyzwoitości – mówiła radna Mirosława Gal-Grabowska ze stowarzyszenia Pokolenia. – Dlatego nie będę brać udziału w wyborze starosty.

Podobną decyzję podjęła także jej ,,pokoleniowa” koleżanka – Ewa Kotlińska.

Dla radnego Serendy wyrok sądu – a w zasadzie decyzja wojewody, o nieprawidłowym wyborze starosty przez radę nie ma decydującego wpływu na wybór nowego – starego starosty. Ale…

– Nie mam nic przeciw koalicji Komitetu Obywatelskiego i Polskiego Stronnictwa Ludowego – mówił Bartosz Serenda. – Ale problemem jest koalicja z Platformą Obywatelską. Weźcie sobie jakiegoś innego koalicjanta, a w ciemno poprę kandydaturę Krzysztofa Debicha i inne projekty takiej koalicji. Zaproponowałem dodatkowy swój głos jeśliPO z koalicji zostanie usunięta. Wojtek Ziółkowski zrobiłby to samo… Dlatego będę głosował na Wiesława Bryłkę.

Od wyboru starosty wstrzymał się także klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. W chwili głosowania radni wyszli z sali. Zostało jedynie 13 osób – 11 radnych koalicyjnych i dwóch ,,niezależnych”.

 1. Krzysztof Debich – Komitet Obywatelski
 2. Zbigniew Filipiak – KO
 3. Zdzisław Góreczny – KO
 4. Edyta Ledzion – KO
 5. Zdzisław Trawczyński – Polskie Stronnictwo Ludowe
 6. Robert Fabijański – PSL
 7. Andrzej Karniszewski – PSL
 8. Ewa Ściślewska – PSL
 9. Marek Jankowski – PSL
 10. Artur Gierula – Platforma Obywatelska
 11. Jacek Urbaniak – PO
 12. Bartosz Serenda – SLD
 13. Wojciech Ziółkowski

Dwunastu radnych oddało głos na Krzysztofa Debicha. Jeśli Bartosz Serenda zachował się zgodnie z tym, co zadeklarował – to właśnie on oddał głos na Wiesława Bryłkę, a jedenastu radnych koalicyjnych musiało zagłosować za starym-nowym starostą. Łatwo więc policzyć, kto oddał dwunasty głos za wyborem Krzysztofa Debicha.

Nowa umowa koalicyjna przewiduje jednak utratę stanowisk przez kilka osób. Do końca maja ma zostać zlikwidowane stanowisko Pełnomocnika Starosta ds. Pacjenta i drugie: Rzecznika Prasowego. Jacek Saramonowicz, rzecznik prasowy jeszcze grubo przed świętami zapowiedział, że wybiera się na zwolnienie lekarskie.

– W związku z moimi problemami zdrowotnymi przez dłuższy czas nie będzie mnie w pracy – informował media rzecznik Saramonowicz. – Wszelkich informacji udzielał będzie Sekretarz Powiatu Pan Dariusz Jabłoński oraz Pani Ewa Chłopska – Wasielewska z  Referatu Promocji i Informacji.

Warto jednak zauważyć, że niedawno zwolniło się stanowisko dyrektora w Muzeum im. Jerzego Dunin- Borkowskiego w Krośniewicach. Czy tą funkcję obejmie ,,po chorobie” Jacek Saramonowicz? Zobaczymy.

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że wicestarostą został Zdzisław Trawczyński, a w zarządzie zasiedli także Artur Gierula i Edyta Ledzion. ,,Merytoryczność” zarządu podkreśla także nowa osoba w tym gremium – Ewa Ściślewska.

 

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *