Za tydzień sesje inaugurujące w mieście i w powiecie

W przyszły wtorek na inaugurującej sesji spotkają się nowi radni Rady Miasta Kutno, wybrani w dniu 21 października. Dzień później sesja inauguracyjna odbędzie się także w powiecie.

Tradycyjnie, podczas sesji inauguracyjnej odbywa się zaprzysiężenie nowo wybranego prezydenta miasta (burmistrza lub wójta), a radni otrzymują akty powołania na radnego i składają ślubowanie.WS Kutnie kolejne ślubowanie – już piąte – złoży prezydent-elekt  Zbigniew Burzyński.

Podczas sesji inauguracyjnej Rady Powiatu w Kutnie powinien zostać wybrany nowy starosta – ponieważ w powiecie Prawo i Sprawiedliwość ma większość mandatów pozwalającą na rządzenie samodzielne, można się spodziewać, że będzie to ktoś z tego ugrupowania. Starosta wybierany jest bezwzględną większością głosów – i dobrze, żeby był to mądry wybór, bo odwołanie nawet złego starosty jest znacznie trudniejsze – o czy przekonaliśmy się wielokrotnie w ostatnich kadencjach samorządowych.

Nowością jest fakt, że rady i prezydenci (burmistrzowie i wójtowie) będą powołani na kadencję 5-letnią, a nie, jak dotychczas 4-letnią.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *