Trudne warunki na drogach – policja przestrzega

Ul. Staszica o godzinie 13 we wtorek…

Zima za oknami. Warunki atmosferyczne ulegają szybkiemu pogorszeniu. Opady śniegu czy też marznący deszcz nie ułatwiają jazdy kierowcom. Na drogach panują wtedy szczególnie trudne warunki dlatego apelujemy do kierujących o ostrożność i dostosowanie prędkości do aktualnego stanu nawierzchni.

– Temperatury okresowo spadają poniżej zera, natomiast nawierzchnia jezdni w wielu miejscach jest wówczas oblodzona i śliska a na drogach zalega błoto pośniegowe. W takich warunkach, kiedy śliska nawierzchnia drogi wydłuża drogę hamowania, nietrudno o kolizje – przypomina Komenda Powiatowa Policji w Kutnie. – Niestety kierujący często zapominają o zachowaniu należytej ostrożności, dlatego przypominamy wszystkim zmotoryzowanym o obowiązku rozważnej i ostrożnej jazdy, dostosowaniu prędkości do panujących warunków i zwrócenie szczególnej uwagi na pieszych, zwłaszcza kiedy zbliżamy się do przejścia dla pieszych. Apelujemy, by w tak zmiennych warunkach atmosferycznych  z jakimi mamy obecnie do czynienia, kierowcy zmienili technikę jazdy.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieudzielnie pierwszeństwa pieszym, jak również niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków.

Prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

Piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują, by piesi nie wchodzili bezpośrednio na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd. Mimo że pieszy na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem, to obowiązany jest zachować szczególną ostrożność przechodząc przez jezdnię, a pamiętajmy, że przy tak niekorzystnych warunkach kierowca ma ograniczone możliwości szybkiego hamowania.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *