TPZK prowadzi akcję oznaczania grobów powstańców

Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął akcję  oznaczania  grobów powstańców warszawskich na łódzkich cmentarzach. Akcja IPN jest prowadzona w związku z rocznicą wybuchu powstania. Szarfy wiszą przez 63 dni.

Jak stwierdziła Aleksandra Szafrańska-Dolewska z łódzkiego oddziału IPN, celem akcji jest przybliżenie postaci  uczestników Powstania Warszawskiego, zainteresowanie nimi poprzez ten wizualny wyróżnik.  I tu  prośba o pomoc Kutnowian  w odszukiwaniu kolejnych powstańczych grobów. Jeżeli ktoś z czytelników  ma   informacje o osobach spoczywających na cmentarzach w regionie kutnowskim, prosimy o kontakt telefoniczny  lub e-mail’owy.
Także w Kutnie i regionie kutnowskim  są groby osób, które brały udział w Powstaniu Warszawskim.  Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej włączyło się w akcję łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Pomagamy  odnaleźć groby kutnowskich uczestników powstania, by móc oznaczyć je  biało-czerwoną szarfą z napisem „63 dni Powstania Warszawskiego”.  Członkowie TPZK wraz Aleksandrą Szafrańską-Dolewską  z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęli  akcję od grobu Marii Sławińskiej – Podkulińskiej pochowanej na cmentarzu parafialnym w Strzegocinie. Przy tej okazji Danuta Ujazdowska wraz Barbarą Borcińską z TPZK porządkowały  miejsca wokół  nagrobków. Od poniedziałku prowadzić będziemy poszukania na kutnowskiej nekropolii, o wynikach  czytelników poinformujemy…
Maria Sławińska-Podkulińska, żołnierz Armii Krajowej, powstańcza sanitariuszka, poetka, pseudonim „Isia” urodziła się   10.03.1925 roku w Bedlnie. Zmarła  6.12.2014 roku w Melbourne, Australia.  Podczas Powstania Warszawskiego była w  IV Obwodzie „Grzymała” (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Szlak bojowy – Ochota. Odznaczona została Warszawskim  Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem  Armii Krajowej, Medalem  za Warszawę 1939-1944.

Swoje wspomnienia  z Powstania Warszawskiego zawarła w książce  pn. „Z prywatnej skrytki”, z które pochodzi cytowany poniżej wiersz napisany przez autorkę wspomnień:
Widziałam cię Warszawo
Widziałam cię Warszawo w ogniu, zmagań walce,
Widziałam w dni straszne, wśród granatów huku,
Pazurami drapiącą martwe płyty bruku
W czerwieni łun, dymów gęstych woalce…
Widziałam cię Warszawo nieraz o zachodzie,
świcie poranka, o wieczornym mroku
W asyście synów dzielnych przy twym boku,
Co z miłości do ciebie szli w walki pochodzie…
Widziałam cię Warszawo niesioną na marach
W umarłych kikutów najeżonym lesie,
Zmagań ogromnych, sił nadludzkich kresie,
Spowitą całą w żałobnych sztandarach…
Widziałam cię Warszawo – jak ogromna rana –
Serce zbroczone niosłaś przez ulice,
Od Wisły poprzez wszystkie umarłe dzielnice
Niosłaś… by je złożyć przed obliczem Pana…

Warto pamiętać o tych cichych bohaterach , którzy ryzykowali swoim życiem dla Ojczyzny…
Bożena Gajewska

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *