TPZK pojechało na wyjazd edukacyjny do Kulmhof

10 września 2019 roku,  w samo południe rozpoczęła się msza św. pod przewodnictwem ks. bp Wiesława Alojzego Meringa w intencji ofiar obozu. Jak co roku, w Lesie Rzuchowskim zbierają się wszyscy ci, którzy chcą pamiętać o pomordowanych przez hitlerowców Polakach, Żydach,  Romach i Sinti.

Wcześniej, bo już od 9.oo rano  grupa 50 mieszkańców Kutna zwiedzała Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof i złożyła wiązanki kwiatów w miejscach pamięci i zapaliła znicze.
Zadziwiające jest, że  o miejscu, w którym w  czasie II wojny światowej Niemcy wymordowali  około 200 tys. osób,  gdzie od lat istnieje Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof wie tak mało osób. Mieszkańcom naszego miasta TPZK stara się od kilku lat przybliżyć informacje o tym tak ważnym dla nas miejscu – bo to tutaj zostało zamordowanych ponad 7000 mieszkańców Kutna.  Dzięki dofinansowaniu Prezydenta Miasta Kutno do projektu pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” co roku około 100 mieszkańców naszego miasta ma możliwość nieodpłatnie zwiedzić Muzeum i oddać hołd pomordowanym.
Dziękujemy niezawodnej Danucie Ujazdowskiej za przewodzenie wyjazdowi edukacyjnemu, a także rodzinom kombatanckim  oraz kutnowskim harcerzom za ich obecność.
Patronat nad projektem przyjęli: Prezydent Miasta Kutno, Naczelny Rabin Polski oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Zadanie publiczne  „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” jest współfinansowane przez Prezydenta Miasta Kutno.

Bożena Gajewska, prezes TPZK

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *