TPZK: otwarcie wystawy o tych, których już nie ma

Do dziś nie udało się ustalić nazwisk większości osób – krośniewickich Żydów zamordowanych w niemieckim obozie zagłady Kulmhof. Zapraszamy na wystawę „Współcześni  powinni przywracać naszej pamięci tych, których nie ma”, na której będziecie Państwo  mogli zobaczyć twarze choć kilku z nich i obejrzeć pamiątki i dokumenty  po nich  ocalałe.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wraz z Partnerami Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach  i Archiwum Państwowym w Płocku Oddział w Kutnie przygotowało wystawę czasową, która jest czynna  do 19 kwietnia 2021 roku. 2 marca 2021 roku wystawa została otwarta przez przedstawicieli organizatora i jego partnerów. O wystawie opowiedziały: Ksenia Stasiak, Elżbieta Pajor i Julita Szczepankiewicz.
– Tytuł wystawy zaczerpnęliśmy z sentencji wyrytej na tablicy pamiątkowej ustawionej w pobliżu synagogi przy ul. Kutnowskiej w Krośniewicach. Organizując obchody i otwarcie wystawy  w warunkach epidemii Covid-19  zachowywaliśmy  wszelkie obowiązujące przepisy sanitarne, a więc dystans, dezynfekcja i maseczki – informuje Bożena Gajewska, prezes TPZK.

Wystawa prezentowana jest  w ramach  projektu pn. „Przywracamy pamięć o społeczności krośniewickich Żydów”  realizowanego  dzięki wsparciu finansowemu  Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny  w Polsce.

O tych, których nie ma – foto: TPZK

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *