Tadeusz Kacalak uhonorowany za dokonania artystyczne

Tadeusz Kacalak uhonorowany za dokonania artystyczne

 

Dzisiejsza sesja Rady Miasta Kutno była doskonałą okazją wręczyć nagrodę Prezydenta Miasta Kutno za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Nagrodę otrzymał Tadeusz Kacalak.

Pana Tadeusza chyba kutnianom przedstawiać nie trzeba. Jest barwną postacią naszego miasta, a jego rzeźby znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach na całym świecie. Rzeźbiarz także kolekcjonuje twórczość innych w prywatnej galerii. Laudację na cześć laureata wygłosił Zbigniew Wdowiak, wiceprezydent Kutna.

Tadeusz Kacalak nie krył wzruszenia.

 – Jestem fryzjerem z zawodu, ale od bardzo dawna nie mam z tą profesją do czynienia – mówił Tadeusz Kacalak. – Wszystko, co udało mi się osiągnąć zawdzięczam temu, ze od 38 lat jestem trzeźwy. Kolekcjonuję nie tylko sztukę ludową, a tym, którzy pytają dlaczego to robię tłumaczę, że są to moje niewypite półlitrówki i niewypalone papierosy. Jestem szczęśliwy. Po to jestem na tym świecie, aby być szczęśliwy.

Pan Tadeusz jest bardzo mocno związany z Kutnem. Tu chce żyć i tu chce być kiedyś pochowany, nawet jeśli los sprawi, że umrze gdzieś daleko od naszego miasta.

 – Robię to, co mi dyktuje serce – mówił wzruszony laureat. – Jeśli Bóg i rodzina jest na pierwszym miejscu, to wszystko w życiu jest poukładane. Ktoś kiedyś powiedział, że jest to modlitwa dłutem. Tak rzeczywiście jest. Tak rzeczywiście jest. To moje rozważania, droga krzyżowa, różaniec… Wiele osób odkrywa swoje pasje i powołania w późnym wieku. Dlatego chciałbym aby wszyscy ludzie odkrywali siebie każdego dnia.

Kto nigdy nie był w galerii Tadeusza Kacalaka, ten może choć namiastkę jego zbiorów obejrzeć w Urzędzie Miasta Kutno, gdzie na pierwszym piętrze stanęły dwie gabloty i duża tablica informująca o bardzo wielu dokonaniach pana Tadeusza. Przechodząc koło urzędu warto wejść i obejrzeć.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *