Szpital: ponad 4 miliony straty za 10 miesięcy 2018 r

Padł mit, kreowany przez ostatnie cztery lata o dobrym zarządzaniu powiatem i powiatowym Kutnowskim Szpitalem Samorządowym. Jak się dowiedzieliśmy na sesji, w ciągu dziesięciu miesięcy 2018 roku szpital zrobił… 4,2 miliona złotych straty.

Nic więc dziwnego, że w ostatnich miesiącach przed wyborami o szpitalu było raczej cicho. Poprzedni zarząd powiatu i starosta Debich wiedzieli, że nie ma się czym chwalić.

Podczas środowej sesji Marek Kiełczewski, prezes kutnowskiego szpitala i Kamil Krzewicki, szef działu analiz (!!!) szpitala przedstawili radnym aktualną sytuację finansową placówki.

– Za 10 miesięcy 2018 roku strata szpitala wynosi 4,222 miliona złotych – mówił Kamil Krzewicki. – W październiku szpital miał zysk w wysokości 310 tysięcy złotych, we wszystkich pozostałych miesiącach działalność szpitala przynosiła straty.

Za 10 miesięcy 2017 roku strata wyniosła niecałe 2 miliony złotych.

 – Czy poprzedni starosta Krzysztof Debich był informowany o stratach i sytuacji finansowej szpitala? – pytał prezesa Kiełczewskiego Daniel Kowalik, starosta kutnowski.

 – Praktyka jest taka, że te dane są przedmiotem obrad rady nadzorczej – odpowiadał Marek Kiełczewski. – W ciągu kilku dni po spotkaniu rady nadzorczej taka informacja przekazywana była do starostwa. 1 października złożyłem taką informację na ręce przewodniczącego rady.

 – Czy poprzedni starosta Krzysztof Debich podejmował jakieś kroki w celu poprawy sytuacji spółki? – dopytywał starosta Kowalik.

Z odpowiedzi prezesa Kiełczewskiego wynikało, że najczęściej kończyło się w tej sprawie na… dyskusji, choć, jak wyjaśnił prezes ,,informacje były przekazywane”.

Ale strata bieżąca to tylko pół kłopotu.  Jak poinformowali dziś przedstawiciele szpitala, na koniec października 2018 roku zobowiązania finansowe placówki wynoszą ponad 29 milionów złotych.

Okazało się też, że obecnie w radzie nadzorczej kutnowskiego szpitala została tylko jedna osoba: Bartłomiej Pyka.

 – Maciej Pęksyk przedwczoraj złożył wypowiedzenie z funkcji przewodniczącego rady – informował Marek Kiełczewski. – Janusz Mielczarek także zrezygnował, gdyż został starostą łęczcyckim, a nie wolno łączyć tych funkcji.

Całą sesję rady powiatu można obejrzeć tutaj:

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *