Szpital w Kutnie ma nowoczesną salę zabaw

Leki, specjalistyczna opieka, wsparcie rodziny, uśmiech – to najbardziej podstawowe elementy, które sprawiają, że mali pacjenci wracają do zdrowia. Co jeszcze może wspomóc skuteczność procesów terapeutycznych? W odpowiedzi na to pytanie przedstawiciele firmy Teva we współpracy z niezależnymi ekspertami prowadzą akcję pod nazwą TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej. Jej celem jest odnowa i przebudowa szpitalnych sal zabaw tak, aby ich wystrój i wyposażenie wspierały najmłodszych pacjentów w szybszym powrocie do zdrowia. 7 grudnia br. została otwarta nowa sala zabaw w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że od dzisiaj nasi mali pacjenci podczas hospitalizacji będą mieli możliwość korzystania z tak pięknego, przyjaznego i ciekawego pomieszczenia. Sala zaprojektowana z użyciem naturalnych materiałów, wzorów i kolorów pomoże dzieciom chociaż na chwilę zapomnieć o trudach leczenia, nieprzyjemnych zabiegach i rozłące z najbliższymi. Jestem głęboko przekonany, iż w takich warunkach powrót do zdrowia jest dużo łatwiejszy, a może nawet krótszy – mówi prezes zarządu Kutnowskiego Szpitala Samorządowego Marek Kiełczewski. – Inicjatywy takie jak „TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej” są wyjątkowe i bardzo ważne, ponieważ pomagają dzieciom przejść przez stresującą sytuację, jaką niewątpliwie jest pobyt w szpitalu.
Nie od dziś wiadomo, że hospitalizacja wiąże się ze stresem, który jest szczególnie wyraźny i silny w przypadku dzieci. Dlatego też, obserwując trendy w krajach zachodnich, coraz więcej uwagi poświęca się uzdrawiającej roli otoczenia pacjentów (ang. healing environment). Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że poprawa warunków szpitalnych pozwoliła m.in. na skrócenie czasu leczenia o 21% oraz czasu podawania leków przeciwbólowych i ich ilości aż o 22%. Pomimo tych doniesień polskim szpitalom nadal brakuje przestrzeni dla najmłodszych pacjentów, które byłyby celowo projektowane i wyposażane tak, aby pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.
Mając to na uwadze pracownicy firmy TEVA zainicjowali przy wsparciu ekspertów akcję TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej.
Salka w Kutnie jest już piątą, którą Wolontariusze Teva przygotowali w trosce o hospitalizowane dzieci. Salki w szpitalach w Łęczycy, Bielsku Podlaskim, Przasnyszu, Białymstoku, Kutnie – każda z tych realizacji i wspólna praca nad przygotowaniem przyjaznego, ciepłego i bezpiecznego pomieszczenia dawała nam ogromną satysfakcję. Moment, w którym pokazujemy sale dzieciom, ich reakcja i zabawa w nowym miejscu daje nam wiele radości. Bardzo cieszymy się, że od dziś mali pacjenci kutnowskiego szpitala będą mogli na chwilę zapomnieć o trudach terapii i cieszyć się miejscem przygotowanym przez Wolontariuszy Teva – komentuje Anna Załuska, Dyrektor Działu Komunikacji Polska & CEE.
Program TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej to unikatowe działanie w ramach wolontariatu pracowniczego. Coraz częściej firmy prowadzą działania dobroczynne w duchu społecznej odpowiedzialność biznesu, ale pracownicy TEVA poszli o krok dalej. Współpracując z ekspertami postanowili nie tylko odnowić salki zabaw w wybranych szpitalach, lecz także zadbać o ich terapeutyczne właściwości.
Psycholog społeczny dr Konrad Maj, wykładowca SWPS, ekspert projektu TEVA Dzieciom – Baw się i zdrowiej przybliża założenia projektowania salek: Optymalnym rozwiązaniem, sprzyjającym szybszemu powrotowi do zdrowia jest stworzenie na oddziałach pediatrycznych środowiska o cechach natury. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiódł, że ma ono właściwości regenerujące dla organizmu. Szerszy kontakt z naturą, nawet w postaci imitacji (np. wystroju wnętrza), sprzyja koncentracji dziecka i przyczynia się znacząco do redukcji stresu. Przegląd badań potwierdza, że nie tylko bezpośredni kontakt z naturą, lecz nawet jej oglądanie wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pacjentów.
Na bazie ekspertyz wykonanych przez psychologa, wszystkie remontowane salki zawierają odpowiednio dobrane wzory, kolory i faktury wspomagające proces terapeutyczny, poprawiające samopoczucie, dodające energii i pomagające się zrelaksować małym pacjentom np.:

  • Domek do chowania – zaprojektowany do zabawy, ale i wyciszenia. Niewielka przestrzeń sprawia, że dziecko czuje się w nim bezpiecznie. Wyposażony w miękkie poduszki stanie się idealnym miejscem do snucia marzeń.
  • Półki w kształcie plastra miodu – formą nawiązują do sześciokątnych komórek tworzonych przez pszczoły. Dzięki swej modularnej budowie pozwalają na dowolne konfiguracje i rozbudzanie dziecięcej fantazji.
  • Drewniane meble – mają za zadanie wprowadzić namiastkę przyrody do sztucznego środowiska, jakim jest szpital. Dzieci potrzebują kontaktu z naturą, bo ta pobudza ich kreatywność, pozwala się zrelaksować i zapomnieć o chorobie.
  • Lustra półkoliste – zwiększają pole widzenia, mogą służyć do zabaw i ćwiczeń logopedycznych.
TEVA – dzieciom

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *