Czy jest szansa na darmowe sterylizacje kotów i psów?

Od nowego roku zmieniła się ustawa o ochronie bezdomnych zwierząt. Do zadań własnych gminy należy nie tylko opieka, ale i zapobieganie bezdomności. Ustawodawca zobowiązał gminy do większego zaangażowania się w problem bezdomności zwierząt poprzez ich sterylizację i kastrację nawet wówczas, jeżeli posiadają właścicieli.

Darmowa sterylizacja i kastracja kotów – nawet mających właścicieli – prowadzona jest w wielu miastach, zwłaszcza większych. Robi to Warszawa, robi Łódź, robi Poznań… Robią to też mniejsze miasta, a nawet gminy – TUTAJ link do ubiegłorocznej akcji sterylizacji w maleńkim Bodzentynie. Polega to na tym, ze w ramach uchwały o zapobieganiu bezdomności zwierząt część pieniędzy przeznaczanych jest na sterylizację zwierząt. Znawcy twierdzą, ze jest to jedyna sensowna droga mogąca zmniejszyć problem – kot wolnożyjący zazwyczaj żyje nie dłużej niż 4 lata.

Sterylizacja kotki kosztuje od ok. 150 do nawet 200 złotych. Choć bezrobocie w Kutnie jest coraz mniejsze, to jednak i tak nie wszystkich właścicieli kotów stać na taki zabieg – zwłaszcza, jeśli właściciel ma bardzo niską emeryturę i… dokarmia bezpańskie koty. Znam bardzo wielu kutnian dokarmiających zwierzęta bezdomne – zazwyczaj są to osoby niezamożne, lecz o ogromnych sercu, choć bywa i inaczej – osoby bardzo dobrze uposażone także często dokarmiają bezdomne koty.

Dlaczego trzeba sterylizować koty?
Dlaczego trzeba sterylizować koty? – źródło: miau.pl

Podczas ostatniej konferencji prasowej zapytałam prezydenta Kutna o to, czy wreszcie jest szansa, aby i w Kutnie miasto zaczęło naprawdę zapobiegać bezdomności zwierząt przez sterylizację.

 – Wszystkie zwierzęta, czy to są koty, czy psy, które trafiają do schroniska są sterylizowane – mówił Jacek Boczkaja, wiceprezydent Kutna. – Są ustawione trzy domki dla kotów. Jest tak, jak ogłaszaliśmy: jeśli są osoby, które chcą się opiekować kotami i je dokarmiać zapraszam serdecznie do zgłaszania się do urzędu.

Oczywiście, sterylizacja jest potrzebna nie tylko w odniesieniu do kotów, ale także i psów. Niechciane przez nikogo zwierzęta nie czeka nic dobrego. I to wiemy wszyscy doskonale…

nagranie dzięki uprzejmości Rafała Owczarka

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *