Światowy dzień autyzmu: nawet niebo było niebieskie

2 kwietnia obchodzony jest Światowy dzień autyzmu. W Kutnie, tradycyjnie już zorganizowano marsz, który przypomniał, że dzieci autystyczne są wśród nas.

Na marsz wyjątkowo licznie stawili się nie tylko rodzice z dziećmi, ale i przyjaciele osób z autyzmem. I naprawdę serce rośnie, gdy widać, że tych przyjaciół z roku na rok jest coraz więcej.

Kwiecień na całym świecie jest miesiącem wiedzy o autyzmie. Co więc wiemy o tej ,,przypadłości”? Portal medonet.pl podaje: – Nie do końca wiadomo co tak naprawdę powoduje autyzm, jednak za główne czynnik uważa się genetykę (określono dużą liczbę genów odpowiedzialną za autyzm) oraz środowisko. 

Jeśli jednak wini się geny to jest to mówienie: widzisz, człowieku, sam jesteś sobie winien…

Wikipedia.pl z kolei podaje, że: – należące do spektrum zaburzeń autystycznych złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych.

Tak naprawdę tylko znalezienie prawdziwej przyczyny może ochronić dzieci przed autyzmem i być może – będzie mogło być pomocne autystycznym dorosłym. Na razie wiemy niewiele. Choć moje pokolenie pamięta czasy, kiedy autyzm nie występował lub praktycznie nie występował – wiele się od tego czasu zmieniło. Jesteśmy otoczeni ,,inteligentną” elektroniką – a więc promieniowaniem elektromagnetycznym, którego w takim natężeniu wcześniej na Ziemi nie było. Zwiększyła się znacznie liczba podawanych szczepionek, znacznie spadła jakość żywności i wody pitnej. Zamiast przaśnego szarego papieru i szkła otacza nas kolorowy plastik.

Takie marsze są bardzo potrzebne. Osoby z autyzmem bardzo potrzebują szczerych przyjaciół, którzy będą chcieli i potrafili wesprzeć je na każdym etapie życia.

Marsz przeszedł pod budynek Urzędu Miasta Kutno – tu uczestnicy, wspólnie z wiceprezydentem Zbigniewem Wdowiakiem wypuścili w niebo błękitne balony, mające spełnić marzenia. Do tych marzeń dołączamy własne: by życie osób z autyzmem stało się prostsze!

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *