Superekslibris i Złoty Ekslibris dla regionalistów z TPZK

Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej została przyznana prestiżowa nagroda Superekslibris  Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi  za całokształt dotychczasowych osiągnięć  w  zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej.

Nagroda, przyznana Jury pod przewodnictwem Barbary Czajki, dyrektor WBP w Łodzi, zostanie wręczona w dniu 16 maja 2018 roku o godz. 12 w siedzibie WBP w Łodzi.
Nagroda Superekslibris ustanowiona została przez Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi  i jest przyznawana jest w dwóch kategoriach: za całokształt dotychczasowych osiągnięć  w  zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej oraz  za całokształt publikacji o Łodzi.  

Celem Nagrody jest uhonorowanie  dorobku naukowego, popularnonaukowego oraz popularyzatorskiego lub  wydawniczego w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej i Łodzi, promocja autorów, wydawnictw, instytucji lub stowarzyszeń podejmujących tę problematykę.
Nagroda ma charakter honorowy i jest nią okolicznościowa statuetka według projektu artysty rzeźbiarza  Rafała Frankiewicza. To dla nas, regionalistów ogromne wyróżnienie – dla wszystkich członków Komitetu Redakcyjnego TPZK działających społecznie od 40 lat.

To nie jedyna nagroda, jaka została nam przyznana –  dowiedzieliśmy się także o przyznaniu nam Nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi  za najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej w roku 2017.  Jest to publikacja pt. „Kutno – miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców” wydana przez TPZK przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Kutno. Przez pół roku pracował na tą publikacją Komitet Redakcyjny TPZK w składzie: redaktor naczelny dr Karol Koszada, sekretarz dr Elżbieta Świątkowska, członek Bożena Gajewska.

Należy podkreślić, że nagroda ta jest przyznawana w czterech kategoriach: Najlepsza książka o Łodzi, Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej, Najlepsze wydawnictwo albumowe o  Łodzi, Najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej. Celem  Nagrody jest popularyzacja najciekawszych publikacji o Łodzi i Ziemi Łódzkiej, promocja ich autorów oraz  wydawnictw podejmujących tę problematykę.
Nagroda w formie okolicznościowej  statuetki według projektu artysty rzeźbiarza  Rafała Frankiewicza ma charakter honorowy i nosi nazwę Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Do Nagrody Złoty Ekslibris co roku zgłaszanych jest około 100 publikacji  z całego województwa łódzkiego. Nie spodziewaliśmy się tak  niesamowitego wyróżnienia ze strony Jury. Dla nas to wielki honor i uznanie naszej  wydawniczej działalności. Ta Nagroda także  zostanie nam wręczona w dniu 16 maja 2018 roku o godz. 12.oo w siedzibie WBP w Łodzi.

Wszyscy jesteśmy pod ogromnym wrażeniem…, i  trudno jest nam  się oswoić z tą informacją. Ale już przepełnia nas radość i ugruntowuje się w nas wiara w to, że warto jest poświęcać nasz prywatny czas na społeczną pracę na rzecz „małej ojczyzny”! Obie nagrody objęte są patronatem honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia.
Nagroda Złoty Ekslibris przyznawana jest po raz 26. Do  Kutna Złoty Exlibris  trafia  po raz trzeci. Wcześniej został przyznany za publikację „Szlakiem dworów regionu kutnowskiego” autorstwa Henryka Lesiaka (wydawca Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego) i „Kutno poprzez wieki” (wydawca Prezydent miasta Kutno, MiPBP im. S. Żeromskiego, PTH Oddział w Łodzi).
Nagroda Superekslibris w Kutnie będzie pierwszy raz, nikt w naszym mieście i powiecie kutnowskim jej jeszcze nie otrzymał.

Bożena Gajewska,
prezes TPZK

Komentarze

komentarze

Opublikowano w

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *