Spotkanie przy grobie doktora Antoniego Troczewskiego

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej jak co roku uczciło rocznicę śmierci doktora Antoniego Troczewskiego, honorowego obywatela Kutna. W tym roku minęły 92 lata od dnia śmierci doktora.

– Doktor Antoni Troczewski  dbał o higienę i profilaktykę  zdrowotną, starał się by świadomość  mieszkańców Kutna w tym zakresie  wzrastała. Od kilku miesięcy trwa  epidemia Covid -19; jest to dziwny czas dla nas wszystkich,  czas dystansu społecznego i noszenia maseczek; jest to  czas, w którym z większym natężeniem i pieczołowitością mamy obowiązek dbać o swoje zdrowie i zdrowie  współmieszkańców naszego miasta. Pamiętajcie o tym także dziś, podczas tych obchodów – mówiła Elżbieta Żółtowska, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej prowadząca uroczystość.

Grób został odrestaurowany w 2013 roku  dzięki ofiarności mieszkańców Ziemi Kutnowskiej, Okręgowej Izby Lekarskiej w Płocku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie i  dofinansowaniu z  budżetu Miasta Kutna.

Na grobie doktora zamocowany jest Krzyż Oficerski  Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał  15 września 1923 roku.  Kiedy  go dekorowano tym odznaczeniem oświadczył, że to co zdziałał,  nie jest jego osobistą zasługą, ale tych wszystkich, którzy z nim pracowali, całego zespołu, całego otoczenia,  społeczeństwa, w którym się obracał i które  ukochał. To, co powiedział w tamtej chwili, świadczyło  o skromności tego wielkiego obywatela. Wszystko chciał dla innych, nic dla siebie.

– Doktor Antoni Troczewski przyjechał do Kutna, bo tak się potoczyło jego  życie… i został tu do końca swoich dni – mówi Bożena Gajewska, prezes TPZK. – I pokochał Kutno i jego mieszkańców, a Kutnianie  w podziękowaniu  za jego serce i pracę społeczną  ustanowili godność Honorowego Obywatela Miasta Kutno i nadali ją Doktorowi Troczewskiemu w 1919 roku.  Tak więc już za życia był Antoni Troczewski legendą. Czym się zasłużył doktor Antoni Troczewski, że tak został uhonorowany? Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej opowiada o tym co roku obchodząc rocznicę śmierci Doktora. Za każdym razem staramy się  wspominać inny rozdział bogatej działalności Antoniego Troczewskiego. 

92 rocznica śmierci doktora Troczewskiego

foto: TPZK

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *