Spotkania z Historią: mini wystawa – wielka sprawa

W tym tygodniu wszędzie dominować będzie tematyka niepodległościowa. W Kutnie rozpoczęły się już Spotkania z Historią, a ich oficjalnym początkiem było otwarcie niewielkiej wystawy Świt Niepodległości w Kutnie.

Na kilku planszach znajdziemy wybór unikatowych zdjęć i przypomnienie sytuacji politycznej sprzed 100 lat, która doprowadziła do powstania odrodzonej Polski.

– Kutno pozostało pod okupacją niemiecką do końca wojny – mówił podczas otwarcia Kazimierz Śwircz z Muzeum Regionalnego w Kutnie. – Niemcy prowadzili politykę bezwzględnej eksploatacji ekonomicznej zajętych ziem, nie inaczej było i w Kutnie. Rekwirowano żywność, konie i wszystko, co mogło się przydać niemieckiej armii. Jednocześnie pozwolono na działalność ograniczonego samorządu, polskie sądownictwo, ale także na działalność organizacji społeczno-kulturalnych i rozwój polskiego szkolnictwa.

Choć wystawa jest niewielka, dotyczy jednak bardzo ważnych spraw z naszej, lokalnej historii. Plansze umieszczone są przy głównym przejściu przez Plac Piłsudskiego, a ich przejrzenie zajmie kilka minut. Warto tę chwilę w tym celu poświęcić.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *