Jak smakuje polskie mleko?

Jak smakuje polskie mleko?
Jak smakuje polskie mleko?

Czy pamiętacie Państwo jeszcze jak smakuje polskie mleko? Nawet te osoby, które często kupują mleko i jego przetwory niekoniecznie piją mleko polskie… Dlaczego?

Czy wiecie Państwo ile kosztuje litr mleka w skupie? Najczęściej mniej niż złotówkę. Dużo mniej. Czasem jest to mniej niż 60 groszy…  A jednak w sklepach mleko, a w zasadzie to, co zostało z mleka po odciągnięciu wszystkiego, co da się sprzedać osobno, kosztuje czasem grubo powyżej 2 złotych. Dlaczego?

Czy szukaliście Państwo kiedyś oznaczeń na jogurcie czy kefirze – skąd pochodzi surowiec? Nie ma? Jeśli kupujemy produkty w sklepach wielkopowierzchniowych – nie ma takich oznaczeń na pewno. Dlaczego? Bo konsumenci z góry zakładają, że jeżeli kupują mleko w Polsce, to jest to na pewno mleko polskie. A wcale tak być nie musi.

Byłam w ubiegłym tygodniu na forum Agrosec (Agro Security) w warszawie. Wśród tematów poruszanych mleko było jednym ze wzbudzających najwięcej emocji.

-Kwoty mleczne uwolniono w kwietniu 2015 roku – mówi Jan Dąbrowski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu. – We wszystkich krajach Unii Europejskiej wzrosła produkcja. W Polsce także. Ale ceny w sklepach nie maleją. Spożycie nie rośnie, bo jest drogo, choć cena mleka w skupie spadła drastycznie.

Zdaniem prezesa Dąbrowskiego, to, czym kierują się sklepy wielkopowierzchniowe to przede wszystkim protekcjonizm.

-80 procent mleka i przetworów mlecznych sprzedawanych w dużych sieciach pochodzi spoza Polski, najczęściej z kraju, z którego pochodzi sieć handlowa – dodaje prezes Dąbrowski. – Marże są niebotyczne, 20, 50, nawet do 70 procent. Z drugiej strony, polskie mleko i produkty z niech powstałe nie są dobrze widziane w krajach Europy zachodniej. Próbowaliśmy wejść z naszymi produktami do jednej z sieci niemieckich, dawaliśmy naprawdę bardzo dobrą cenę, to w końcu odpowiedziano nam, że nie wezmą, bo nie wiedzą, jak ich rodzimy klient zareaguje widząc znaczek PL przy producencie…

Polscy mleczarze: i przetwórcy i producenci zabiegają o to, żeby powstał obowiązek oznaczania kraju pochodzenia surowca czyli mleka, wierząc, że wykażemy się patriotyzmem i będziemy chcieli kupować produkty z polskiego mleka. I może wtedy, będziemy pewni, że pijemy polskie mleko. Bo teraz, to… niekoniecznie.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *