Ruszył Festiwal Szaloma Asza. Czy Asz jest nasz?

W Centrum Teatru Muzyki i Tańca uroczyście rozpoczęto X Festiwal Szaloma Asza. W Kutnie gości David Mazover, prawnuk noblisty.

 – Szalom Asz był bez wątpienia jednym z najwybitniejszych mieszkańców Kutna – mówił Zbigniew Burzyński, prezydent miasta. – Dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla, pozostawił po sobie dziedzictwo, które do dzisiejszego dnia inspiruje kutnowską kulturę.

A jednak, choć Szalom Asz urodził się w Kutnie dla wielu z nas pozostaje… nieznany.

– Aby to zmienić Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie zdecydowała się na realizację filmu poświęconego właśnie Aszowi – mówi Magdalena Konczarek, dyrektor biblioteki. – Film nosi tytuł ,,Szalom Asz i jego miasteczko”, a przygotowała go firma Progres z Kutna.

Film jest niewątpliwie wart obejrzenia. W kilkanaście minut powracamy do Kutna znanego jedynie z najstarszych fotografii i jednocześnie przypominamy sobie historię festiwalu i konkursów literackich, którym patronuje kutnowski Noblista.

Do Kutna, tradycyjnie już, przyjechał David Mazover, prawnuk Szaloma Asza. Do niedzieli będzie uczestniczył w innych zdarzeniach festiwalowych. Dla wszystkich interesujących się kulturą żydowską będzie to okazja by samemu zastanowić się, czy ,,Asz jest nasz?”

Festiwal został otwarty przedstawieniem przygotowanym przez młodzież szkolną pt. ,,Inni z Floriańskiej”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *