Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego. Mapa on-line

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną szczególnie niebezpieczną latem. Gdy jest ciepło wydziela parzący sok, a poparzenia źle się goją. Dlatego tak ważne jest, byśmy nie dotykali barszczu Sosnowskiego, gdyż może być śmiertelnie niebezpieczny.

Dlatego też Lasy Państwowe wspólnie z ekspertami ze strony barszcz.edu.pl stworzyli interaktywną mapę występowania barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego. Rośliny właśnie zaczynają kwitnąć. Nie sposób ich pomylić z żadną inną rośliną – barszcze dochodzą do 4 metrów wysokości, a główny kwiat, zwany baldachem, może mieć rozpiętość nawet 70 cm.

Rośliny nie należy zrywać, dotykać, ani ścinać – to mogą robić jedynie fachowcy ubrani w zabezpieczające kombinezony. Walka z barszczem jest niezwykle trudna,bo jest to roślina znakomicie przygotowana do przetrwania w każdych warunkach. Z każdego kawałka pociętego korzenia wyrośnie nowa roślina, a obcięty baldach – odrośnie.

Barszcz występuje już prawie w całym kraju. Jak widać na interaktywnej mapie – jest też zgłoszenie z Kutna, choć my tu jeszcze barszczu nie widzieliśmy. Sprawdźmy mapę przed wyjazdem na wakacje i uważajmy!

Mapę można znaleźć TUTAJ

Lasy Państwowe proszą o zgłaszanie miejsc, gdzie barszcz rośnie. Jak to zrobić skutecznie – wszystkie informacje można znaleźć na barszcz.edu.pl

Co trzeba wiedzieć o barszczu Sosnowskiego

 

 

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *