Budżet Kutna na 2018 r. – po pierwsze: inwestycje

Rekordowy budżet na 2018 r. - po pierwsze: inwestycje

 

Chyba jeszcze nigdy we współczesnej historii Kutna nie było tak, by najwięcej pieniędzy planowano przeznaczyć na inwestycje. Prezydent Zbigniew Burzyński zaprezentował dziś rekordowy budżet Kutna na 2018 rok, a rada miejska ten budżet zaakceptowała.

  – Stało się już tradycją, że przed świętami uchwalamy budżet na rok następny – mówił Zbigniew Burzyński, prezydent miasta Kutno. – A jaki ten budżet jest? przede wszystkim… rekordowy. To prawie 250 milionów złotych. Przypomnę, ze gdy rok temu uchwalaliśmy budżet na 2017 rok, niewiele przekraczał 200 milionów złotych.

W budżecie zapisano 37 milionów złotych z funduszy unijnych, które miasto pozyskało. To nie cała kwota dotacji, ale inwestycje są rozłożone w czasie i skończą się dopiero w 2020 roku.

– Po raz pierwszy największą część budżetu stanowią inwestycje – mówił prezydent Burzyński. – Razem jest to 67 milionów złotych: 37 milionów to dotacje unijne, 19 milionów planujemy pozyskać z obligacji komunalnych na wkład własny w inwestycje i jeszcze dodatkowo, reszta to nasze własne pieniądze. Drugą pozycją na liście wydatków jest pomoc społeczna, na którą w przyszłym roku przeznaczymy 55 milionów złotych – to kwota razem z programem 500+. Trzecia jest edukacja z wydatkami na poziomie 51 milionów złotych, z czego 23 miliony pochodzą z miejskich pieniędzy.

Są jednak i obawy. Okazuje się, że ceny robót budowlanych i materiałów znacznie podskoczyły. Zdarzają się i takie inwestycje, gdzie nie zgłasza się żadna chętna firma. Oznaczać to może, że nie wszystko uda się zrobić od razu w 2018 roku.

Najważniejsze inwestycje w budżecie 2018 roku można poznać TUTAJ.

 – Przetargi ruszają niebawem, zobaczymy, jakie będą ceny i w zależności od tego będziemy reagować – dodaje prezydent. – Jeśli trzeba będzie przesunie się część prac na 2019 czy 2020 rok.

Oczywiście, miasto planuje nie tylko duże inwestycje, ale także tradycyjnie już budowę ulic i chodników we wszystkich częściach Kutna. Czego jeszcze możemy się spodziewać w przyszłym roku? – o tym jutro.

 

Komentarze

komentarze

1 komentarz


  1. a na Granicznej nadal dzieci nie mają boiska, no i nie ma żadnego marketu na całym osiedlu Rejtana.
    Ta część miasta zapomniana przez wszystkich …DLACZEGO????

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *