Pudełko życia czy wyrzucane pieniądze?

Ciekawą informację przynosi dzisiejszy ,,Dziennik Łódzki” – Starostwo Powiatowe w Kutnie ma zamiar rozdać mieszkającym samotnie kutnowskim seniorom 3,5 tysiąca tzw. pudełek życia.

Co to takiego pudełko życia? – najczęściej wygląda jak opakowanie margaryny albo jogurtu. W środku senior ma zamieścić informacje, które – w razie nagłej choroby lub zasłabnięcia – mogłyby być przydatne ratownikom. Chodzi na przykład o to, na co dana osoba choruje, jakie leki bierze, kto jest lekarzem pierwszego kontaktu itp…

Chciałoby się powiedzieć – to dobra inicjatywa, ale… zapewne wymyślił ją przedsiębiorczy dwudziestolatek, a nie samotnie mieszkający senior. Bo gdy starszej osobie w zamkniętym mieszkaniu stanie się coś złego to żadne pudełka nie pomogą. Pudełko nie poinformuje ,,pogotowia” i nie otworzy drzwi ratownikom. Więc?

Chciałoby się napisać: no znów w tym powiecie coś wymyślili. Ale ,,pudełka życia” rozdawane są nie tylko u nas. Akcja jest praktycznie ogólnopolska, ale mam wątpliwości czy rzeczywiście ma przynieść zdrowotne rezultaty czy tylko ma uciszyć sumienia osób wydających na ten cel grube publiczne pieniądze: bo przecież coś zrobiliśmy. Ale czy to ,,coś” może być skuteczne?

Tak naprawdę jedyną i najskuteczniejszą pomoc mogą w trudnych chwilach przynieść dobrzy sąsiedzi, którzy interesują się tym, czy u mieszkającej obok babci czy dziadka wszystko jest w porządku. Bo, gdy stanie się coś naprawdę złego, często starsza samotna osoba nie da rady nawet zadzwonić.

Jak podał DŁ, kutnowska akcja jest częścią dużego projektu ,,Żyjesz dla innych – zadbaj o zdrowie”,  na który to projekt powiat pozyskał prawie 3,5 miliona złotych z  Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *