Ptasia grypa: trzeba zgłaszać hodowlę drobiu

Praktycznie każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych ogniskach ptasiej grypy w Polsce. Dziś Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu ogniska choroby u drobiu przydomowego w woj. śląskim.

Nic więc dziwnego, że Powiatowy Lekarz Weterynarii, zgodnie z rozporządzeniem Ministra i Rozwoju Wsi, przypomina o obowiązku zgłaszania przydomowych hodowli drobiu, nawet niewielkich. Zgłoszenia dokonuje się na odpowiednim druku, jednocześnie podpisując oświadczenie o treści: Oświadczam, że jestem świadomy/a zagrożenia wystąpienia grypy ptaków i podjąłem/am niezbędne czynności zabezpieczające utrzymywany przeze mnie drób.

W tym stwierdzono tylko jeden przypadek choroby u ptaków dziko żyjących – w woj. lubelskim. Mimo tego jednak, wszędzie tam, gdzie utrzymywany jest drób, należy wdrożyć zasady bioasekuracji – chodzi przede wszystkim o odizolowanie drobiu od możliwości kontaktu z ptactwem dzikim. Także ludzie powinni uważać, by nie przenosić ptasich odchodów między terenami, gdzie bytują dzikie ptaki a przydomowym kurnikiem.

Dodatkowych informacji udziela Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kutnie, ul. Sienkiewicza 25, tel. (24)253 35 49.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *