Jak przeżyć na SOR? Powstał poradnik dla pacjentów

Na stronie Fundacji 1 czerwca, zajmującej się pomocą pacjentom w walce ze ,,służbą zdrowia” opublikowany został poradnik dla pacjentów jak przeżyć wizytę na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w Polsce i w najbliższym nam szpitalu, sprawa nie jest bagatelna.

Jednym z podstawowych powodów kłopotów pacjentów na SOR-ach jest selekcja pacjentów czyli triaż. Triaż polega na tym, że personel pomocniczy dokonuje selekcji poszkodowanym na wymagających pomocy niezwłocznej i takich, którzy muszą poczekać, dopóki lekarze (czasem dodatkowo sprowadzeni) po załatwieniu przypadków cięższych, będą w stanie się zająć lżejszymi. Szpital działa więc jak w czasie wojny lub wypadku, a o kolejce decyduje personel pomocniczy, a nie lekarze…

– Na SORze zamiast numerków oznaczony zostaniesz kolorem – czytamy w poradniku pacjenta. – Ten system wywodzi się z medycyny pola walki. Jak widzisz na SORze trwa „wojna” a ty będziesz jej elementem.

Porad jest wiele. Cały poradnik warto przeczytać TUTAJ

– W szpitalu lekarz to „towar deficytowy”, a na SORze wszyscy go potrzebują, więc nie jest łatwo go spotkać i mieć go dla siebie – czytamy w poradniku. – Przypomnij mu kim jesteś, z czym masz problem i pytaj jaki jest plan działania. Zapamiętaj co powie. Jeśli masz problem z pamięcią – nagrywaj. Ps.  znajomy lekarz w szpitalu to marzenie każdego pacjenta. Wtedy wszystko się zmienia.

Warto przytoczyć jeszcze jedną dobrą radę:

,,Najważniejsze to przeżyć. Życie masz jedno, a zdrowie doceniasz gdy je tracisz. Pamiętaj to nie twoja wina że szukasz ratunku, to twoje prawo. Jesteś człowiekiem i w szpitalu jak wszędzie obowiązują prawa człowieka. Jeśli ktoś jest w stosunku do ciebie opryskliwy, arogancki – nie trać czasu na dyskusje. On ci i tak raczej nie pomoże. Masz prawo poprosić o drugą diagnozę, jeśli odmówią żądaj odmowy na piśmie i wpisu do dokumentacji. Zbieraj informacje, pytaj o nazwiska, wiedz z kim masz do czynienia, nie poddawaj się. Czasem tak niewiele trzeba aby się uratować lub umrzeć.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *