Powiat kutnowski się starzeje. Niekorzystna demografia

Wiele ciekawych rzeczy można wyczytać z projektu powiatowej strategii oświatowej i to nie tylko związanych z edukacją. Problemem jest to, że mieszkańcy powiatu kutnowskiego się starzeją.

Jak czytamy w projekcie strategii, średni wiek mieszkańca powiatu kutnowskiego wynosi 43,4 lat, co jest wartością wyższą niż analogiczne dane dla województwa łódzkiego – 42,7 lat oraz dla Polski – 41,4 lat. Co ważne, przyrost naturalny na 1000 mieszkańców w powiecie kutnowskim, podobnie jak w województwie łódzkim i w Polsce, wyraża się wartościami ujemnymi. Mamy do czynienia ze zjawiskiem depopulacji, natomiast skala natężenia zjawiska jest w powiecie kutnowskim największa. Dla Polski wskaźnik wynosi 0,2, dla województwa łódzkiego – 3,0, a dla Powiatu – 4,7. W liczbach w powiecie wśród kobiet wyniósł – 233 osoby, a wśród mężczyzn – 227, zamykając się ogólną liczbą – 460 mieszkańców.

Średni wiek kobiety w powiecie kutnowskim to 45,5 roku. Średni wiek mężczyzn to 41,2 lat. Nie oznacza to, że jest wielu młodszych mężczyzn, w dużym stopniu powodem tej różnicy jest niewielu mężczyzn w powiecie w wieku powyżej 85 lat (około 500 mężczyzn) w porównaniu do ponad 2 tysięcy kobiet w tym samym wieku. Liczba kobiet w wieku 65+ jest w naszym powiecie znacząco wyższa niż liczba mężczyzn w tym samym wieku.

Ogólnie w wieku poprodukcyjnym 59+ jest w naszym powiecie ponad 31% kobiet i 15% mężczyzn (65+).

W projekcie strategii oświatowej zaczerpnięto dane ze strony polskawliczbach.pl

Projekt powiatowej strategii oświatowej można pobrać TUTAJ

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *