Powiat będzie świętował jubileusz ukazu carskiego

W piątek, o godz. 17 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca odbędzie się konferencja poświęcona 150-leciu powiatu kutnowskiego. To początek wielu imprez zaplanowanych na huczny jubileusz.

13 stycznia mija 150 lat od ogłoszenia ukazu carskiego powołującego zamiast okręgu orłowskiego – powiat kutnowski. Ale to nie oznacza, że przez 150 lat powiat kutnowski istniał. Nie trzeba odwoływać się do czasów dalekich – wystarczy przypomnieć lata 1975 – 1999, kiedy w Polsce powiatów nie było – administracyjnie kraj był podzielony na 49 województw, a podstawową jednostką administracyjną była gmina.

Podczas konferencji przewidziano wykład dr Piotra Stasiaka z Kutnowskiego Towarzystwa Historycznego o dziejach powiatu kutnowskiego. Wystąpią także dzieci z sekcji Młodzieżowego Domu Kultury i na pewno nie zabraknie oficjalnych wystąpień urzędników samorządowych.

Czy 150-lecie wydania carskiego ukazu to dobry powód do jubileuszu? Każdy z Czytelników może sam odpowiedzieć sobie na to pytanie, zgodnie z własnymi przekonaniami…

Zobacz też:

Powiat świętuje ukaz carski

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *