Poszukiwani dawcy szpiku dla Miłosza – akcja w niedzielę

Fundacja DKMS kolejny raz organizuje w naszym powiecie dzień dawcy szpiku. Tym razem dawcy poszukuje 9-letni Miłosz, a rejestracja dawców będzie odbywać się w Piątku u w Bedlnie.

Kolejny raz fundacja DKMS apeluje o dobre serce dla dziecka chorującego na białaczkę. Miłosz ma 9 lat i jest młodym pasjonatem gier komputerowych i tańca towarzyskiego.

– Jest inteligentny, zaradny i empatyczny – mówi jego mama. – W kwietniu 2016 roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną. Od tej pory życie Miłosza i jego bliskich zostało wywrócone do góry nogami. Szczęśliwie z pierwszym uderzeniem choroby Miłosz uporał się bez większych komplikacji. Po 8-miesięcznej chemioterapii rodzina zaczęła wracać do normalności. Miłosz miał nadzieję, że wkrótce wróci do szkoły i na lekcje tańca. Niestety po 2 miesiącach choroba wróciła ze zdwojoną siłą. W marcu 2017 roku okazało się, że jedyną szansą na jego powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.

>Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Pomóż Miłoszowi i Innym” ruszyły pełną parą: rozniesiono ulotki, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media. Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się 23 kwietnia 2017 r. (niedziela)

Godzina: 10:00 – 16:00

Miejsce 1: Gimnazjum im. prof. Stefana Pieńkowskiego w Piątku (ul. Szkolna 1, Piątek)
Miejsce 2: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bedlnie (ul. Bedlno 31a, Bedlno)

– Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum
50 kg (bez dużej nadwagi)  – informuje Sylwia Zakrzewska z Fundacji DKMS. – Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *