Jak pogodzić interesy rolników i pszczelarzy?

Od kilku lat jesteśmy alarmowani, że z każdym rokiem jest na świecie jest coraz mniej pszczół i owadów zapylających. Kiedyś pszczoły czy osy widywaliśmy praktycznie w każdy letni dzień – dziś nie widać ich prawie wcale. Wielu naukowców skłania się ku twierdzeniu, że wymieranie pszczół spowodowane jest przez agresywną chemię stosowaną w rolnictwie.

Teraz trwają próby, by pogodzić interesy zarówno pszczelarzy, jak i rolników stosujących agresywne środki ochrony roślin. Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi prosi o opinie w tej sprawie.

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta Kutno, w związku z prośbą Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowaną do gminy Miasto Kutno, Prezydent Miasta Kutno zwraca się:

  • do pszczelarzy oraz rolników z prośbą o przekazywanie sugestii na temat wzajemnych oczekiwań rolników i pszczelarzy oraz propozycji działań w sytuacjach konfliktowych pomiędzy tymi wzajemnie uzupełniającymi się grupami,
  • o przedstawianie opinii na temat obowiązującego w Polsce systemu ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich oraz potrzeby powrotu do obowiązkowych powszechnych ubezpieczeń rolniczych.
Przedstawione opinie, sugestie i propozycje zostaną uwzględnione w stanowisku Rady Miasta Kutno, które zostanie przedłożone Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Opinie można kierować pisemnie do Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa Urzędu Miasta lub mailowo na adres wgnir@um.kutno.pl w terminie do 15 marca 2019 roku.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *