Pandemiczne wystawy na świeżym powietrzu

Dawno nie spotykamy się na wydarzeniach kulturalnych, a uczestnictwo on-line w żadnym stopniu osobistych spotkań nie zastąpi. W przestrzeni miejskiej pojawiły się dwie wystawy, które można obejrzeć na świeżym powietrzu.

Pierwsza z nich związana jest z osobą Ignacego Paderewskiego. Wystawa pn. ,,Ignacy Jan Paderewski – Służyć będę aż do śmierci” została przygotowana przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego z okazji ubiegłorocznej, 160. rocznicy narodzin oraz 100. rocznicy śmierci polskiego kompozytora. Można ją oglądać przy dworcu PKP.

Druga wystawa to zorganizowana przez Kutnowski Dom Kultury ekspozycja fotografii Elżbiety Dzikowskiej. Słynnej podóżniczki przedstawiać nie trzeba. Wystawa nosi tytuł – ”Elżbieta Dzikowska – Różne oblicza piękna. Co robią kobiety żeby się podobać?”

– Ładny wygląd sprzyja dobremu samopoczuciu. Więc kobiety od wieków się stroją, wymyślają coraz to nowe fryzury, noszą biżuterię, malują się, tatuują, zależnie od swoich wzorców kulturowych – mówi autorka zdjęć. – W etiopskim plemieniu Mursi wkładają sobie w przedziurawioną dolną wargę gliniany krążek, w birmańskim plemieniu Padang zakładają na szyję obręcze, w wielu krajach popularne są tatuaże a nawet skaryfikacje. To wysoka cena piękna. To, co robią kobiety, żeby się podobać, jest zatem bardzo ważnym przejawem kultury i tradycji, która – o dziwo! – bywa podobna mimo wielkiej niekiedy odległości.

Wystawę umieszczono na… płocie Stadionu Miejskiego. lepiej jednak obejrzeć ją osobiście na płocie niż zrobić to jedynie za pomocą Internetu. Fotografie będzie można oglądać do 19 maja.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *