Pamiątek o Akcji Burza u nas nie będzie

Burza. Bitwa o Polskę
Burza. Bitwa o Polskę

4 stycznia 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę polsko-radziecką na Wołyniu. Był to sygnał do rozpoczęcia przez Armię Krajową Akcji Burza czyli operacji wojskowej i politycznej, pozwalającej objąć władzę na terenie Polski przez prawowity rząd Rzeczypospolitej.

Za tydzień będziemy obchodzić 72 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Specjalnie na tę okazję Instytut Pamięci Narodowej przygotował trzy artykuły przypominające o akcji „Burza” oraz Powstaniu Warszawskim. Są to:

– Filcowa naklejka przedstawiająca symbol Polski Walczącej, którą można nakleić na ramię, czapkę, plecak etc.
 – Trwała i odporna na warunki atmosferyczne naklejka na samochód
  – Biało-czerwona opaska odblaskowa

Akcja pod patronatem honorowym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Jak zdobyć artykuły? To proste: w dniach 25 lipca – 3 sierpnia w wybranych miastach na hasło „Burza. Bitwa o Polskę” każdy otrzyma darmowy pakiet artykułów powstańczych – naklejkę filcową, naklejkę na samochód oraz opaskę.

W Kutnie jednak – niestety – gadżetów przypominających Powstanie Warszawskie nie dostaniemy.  Najbliższym miastem, gdzie możemy dostać opaskę i naklejki jest Łódź.

  • Oddział IPN w Łodzi ul. E. Orzeszkowej 31/35: 25-29 lipca, 1 sierpnia w godzinach 8.15 – 16.15
  • Pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich na skwerze Powstańców Warszawskich u zbiegu ul. Wojska Polskiego i al. Grzegorza Palki: 1 sierpnia w godzinach 16.20-17.20
  • Dom Literatury w Łodzi ul Roosevelta 17: 25-29 lipca, 1 sierpnia w godzinach 10.00 – 18.00
  • Przystanek Historia w Muzeum Regionalnym w Radomsku ul. Narutowicza 1: 25-29 lipca, 1 sierpnia w godzinach 8.00 – 16.00; 31 lipca w godzinach 10.00-18.00

Pełną listę miejscowości oraz adresy punktów odbioru zostaną zamieszczone na stronie www.pamiec.pl/burza.

Można dyskutować o tym, czy taki sposób upamiętniania Powstania Warszawskiego jest dobry. Ale w czasach kultury obrazkowej, właśnie takie ,,uproszczenia” są być może jedyną możliwością ocalenia, także patriotycznych zrywów, od zapomnienia.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *