Pałac Saski i Plac Wolności – sprawa dla archeologa

Dwie największe miejskie budowy stanęły. Ani w Pałacu Saskim, ani też na Placu Wolności i powiązanym z nim Rynku Zduńskim nic się nie dzieje. W przyszłym tygodniu na obydwie budowy wejdą archeolodzy.

– Na Placu Wolności natrafiono na pozostałości drewnianej studni – mówi Jacek Boczkaja, wiceprezydent Kutna. – Musimy przeprowadzić badania archeologiczne.

Prace budowlane przez cały czas prowadzone są pod czujnym okiem archeologów. W chwili jednak, gdy pojawia się jakieś znalezisko sam nadzór archeologiczny nie wystarcza. Konieczna jest decyzja konserwatora zabytków o dalszym postępowaniu.

– W przyszłym tygodniu będą na Placu Wolności prowadzone prace archeologiczne – wyjaśnia wiceprezydent. – Niemcy w czasie wojny przebudowywali plac i niwelując teren zniszczyli warstwy archeologiczne. Dlatego znalezisk jest niewiele. Prace zostały wstrzymane także na Rynku Zduńskim, gdyż jest to jedno zadanie.

Podobna sytuacja zdarzyła się jednocześnie przy renowacji Pałacu Saskiego.

– Znaleziono stare fundamenty koło rozebranego budynku starej wozowni – wyjaśnia Jacek Boczkaja. – Także i tu prace zostały wstrzymane, a na plac budowy wejdą archeolodzy.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *