Oliwia potrzebuje dawcy szpiku. Rejestracja 12 marca

Fundacja DKMS pomaga znaleźć dawcę szpiku dla 12-letniej Oliwii Mordzak. Wszyscy, którzy chcą i mogą być dawcami mogą zarejestrować się 12 marca w Kutnie i Wroczynach.

Jak to się zaczęło?

 – W październiku ubiegłego roku 12-letnia Oliwia Mordzak i Jej rodzina dowiedzieli się, że dziewczynka choruje
na anemię Fanconiego – mówi Katarzyna Poniatowska z Fundacji DKMS. – Aby pomóc jej lub innym pacjentom, rodzina i przyjaciele wspólnie z Fundacją DKMS Polska organizują akcję Dzień Dawcy Szpiku dla Oliwii i Innych. Każdy może pomóc rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku lub przekazując darowiznę, dzięki której będzie można sfinansować badanie zarejestrowanych osób. 

12 marca w Szkole Podstawowej we Wroczynach, Urzędzie Gminy w Kutnie oraz Kutnowskim Domu Kultury, odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Oliwii i innych pacjentów. Rodzina Oliwii liczy na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Wroczyn, Kutna i okolic.

Dwunastoletnia Oliwia z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej słynie ze szczerego i szerokiego uśmiechu. Jej wielką miłością jest jazda konna. Marzy o własnym koniu oraz o tym, aby w przyszłości zostać instruktorką jazdy konnej i zarażać innych swoją pasją. Niestety w październiku Oliwia i jej rodzina usłyszeli diagnozę – anemia Fanconiego. Na drodze do realizacji planów stanęła przeszkoda, z którą muszą się teraz zmierzyć.

Rodzina Oliwii nie potrafi czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jej bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Oliwii i Innych” ruszyły pełną parą: rozniesiono ulotki, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.

Oliwia jest w trakcie kwalifikacji do przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego.
Jej dziesięcioletnia siostra Klaudia nie może jej pomóc, rodzice również, dlatego mama Oliwii apeluje: „Zostań dawcą szpiku. Pomożesz wielu osobom, a może akurat będzie to moja córka. To nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie!”.

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się  12 marca 2017 r. (niedziela)
Godzina:    10:00 – 16:00
Miejsce 1:    Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk nad Bzurą we Wroczynach (Wroczyny 59a, Wroczyny)
Miejsce 2:    Kutnowski Dom Kultury (ul. Stanisława Żółkiewskiego  4,  Kutno)
Miejsce 3:    Urząd Gminy w Kutnie (ul. Wincentego Witosa 1, Kutno)

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum
50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi  oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej
z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi  do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *