Ogromne bonifikaty za przekształcenie we własność

Dziś Rada Miasta Kutno uchwaliła bonifikaty od opłat jednorazowych z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność gminy Miasto Kutno w prawo własności tych gruntów. Okazuje się, że w pierwszym roku obowiązywania nowego prawa, będzie można wykupić grunt z 95% bonifikatą.

A co z tymi, którzy wcześniej kupili teren za 100% wartości?

Podobnej treści projekt uchwały kilka tygodni wcześniej złożył lub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Jednak ze względu na fakt, że Prezydent Miasta Kutno zmienił wcześniej przygotowany własny projekt uchwały, klub PiS swoją propozycję wycofał.

– Proponujemy, aby bonifikata od opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów stanowiących własność  w prawo własności tych gruntów wynosiła w pierwszym roku 95%, w drugim 85% i w następnych kolejno o 10% mniej – mówił Jacek Boczkaja, wiceprezydent Kutna. – Wcześniej proponowaliśmy, aby była to bonifikata w wysokości 60%, bo taka stawka obowiązuje na gruntach należących do Skarbu Państwa. Uważamy, że nie wolno różnicować pod tym względem mieszkańców. Deklarowaliśmy, że jak taka stawka będzie dostępna przy gruntach Skarbu Państwa, to my także się do niej przychylimy.

Dlaczego więc władze miasta ostatecznie zaproponowały bonifikaty wynoszące 95%?

– 31 stycznia,w nocy z czwartku na piątek sejm zmienił obowiązującą ustawę w tej sprawie – wyjaśniał Jacek Boczkaja. – Kładziemy się spać w innej rzeczywistości i wstajemy w innej. W taki sposób prawo nigdy nie powinno byś stanowione.

Odmiennego zdania była radna dr Ewa Rzymkowska z klubu PiS: – osiągnęliśmy cel i spełniliśmy oczekiwania wyborców – mówiła. – Mieszkańcy tego sobie życzyli.

W to z kolei powątpiewał Zbigniew Burzyński, prezydent Kutna.

– Tak do końca nie wiemy, czego sobie mieszkańcy życzyli, bo referendum w tej sprawie nie było – mówił Zbigniew Burzyński. – Na pewno jest to ze szkodą dla budżetu miasta, bo z tego tytułu w ciągu najbliższych lat do budżetu nie wpłynie 14 milionów złotych – a te pieniądze są wydawane z myślą o wszystkich mieszkańcach.

Jest jeszcze dodatkowy problem.

 – Niektórzy mieszkańcy teren kupowali i płacili gotówką – mówił prezydent Burzyński. – Teraz się mogą czuć jak głupcy.

I to jest, niestety, prawda. Rzeczywistość pokazała, że nie warto oszczędzać, by kupować na własność – bo może się znaleźć ktoś, kto odgórnie to coś rozda prawie za darmo… – zwłaszcza wtedy, gdy rozdaje nie swoje.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *