Odsłonięcie pomnika dr Troczewskiego – 10 listopada

10 listopada, w przeddzień święta narodowego, odsłonięty zostanie pomnik dr Antoniego Troczewskiego. Pomnik stanie przy wyremontowanej willi doktora.

Przypomnijmy, że 31 stycznia br. Rada Miasta Kutna podjęła uchwałę dotyczącą wzniesienia pomnika doktora Antoniego Troczewskiego w Kutnie.

Wykonania rzeźby podjął się profesor nadzw. dr hab. Marian Molenda, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, kierownik pracowni rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. W oparciu o zdjęcia dra Troczewskiego profesor Molenda przygotował szkic pomnika – ławeczki. Na jego podstawie zostały wykonane modele z gipsu, a następnie z gliny. W trakcie prac uwzględnione zostały uwagi regionalistów.

– Z uwagi na to, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, podjęliśmy decyzję, że pomnik będzie odsłonięty w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – mówi Zbigniew Wdowiak, wiceprezydent Kutna. – W tym roku obchodzimy także 90 rocznicę śmierci doktora.

W Muzeum Regionalnym w Kutnie możemy obejrzeć wystawę poświęconą dr Troczewskiemu i innym kutnowskim lekarzom z XIX i przełomu XX wieku.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *