Nowy Rok zaczynamy podwyżkami. Podatków i opłat…

Choć większość państw UE w czasie pandemii zmniejsza obciążenia podatkowe, u nas są one zwiększane. Czy doprowadzi to do powszechnego dobrobytu? Spójrzmy, jakie nowe podatki, opłaty i daniny wchodzą w życie wraz z nowym rokiem.

1 Rachunek za prąd. Prawdopodobnie wzrośnie o ok. 12% – 13% dla odbiorców indywidualnych. To wynik wprowadzenia m. in. nowej opłaty mocowej. Rząd wycofał się jednocześnie z powszechnych rekompensat za prąd, które miały przysługiwać osobom mieszczącym się w pierwszym progu podatkowym.
2  Opłata za wywóz śmieci. To kolejny rok drastycznych podwyżek. Od 1 stycznia opłata za wywóz śmieci wzrośnie średnio aż o 40%! Jest to spowodowane wzrostem opłat za prąd, wzrostem wysokości tzw. opłaty marszałkowskiej, większymi kosztami pracy oraz zmianami przepisów narzucającymi nowe obowiązki na samorządy.  W Kutnie ma wynosić 29 zł od każdego mieszkańca segregującego odpady i 58 złotych od tych, którzy śmieci nie segregują.
3. Podatek cukrowy. Od 1 stycznia pobierana będzie nowa danina od napojów z cukrem, substancją słodzącą oraz zawierających substancje aktywne – kofeinę lub taurynę. Oznacza to, że według szacunków ceny napoi słodzonych typu pepsi albo coca-cola wzrosną od 28% do 49%, ceny soków i nektarów od 8% do 14%, a ceny napojów energetycznych od 6% do 11%.
4. Wzrost cen w marketach jest bardzo prawdopodobny…  1 stycznia wchodzi w życie podatek handlowy. Będą go płacili duzi sprzedawcy detaliczni, którzy jego koszty przerzucą na klientów, jak w przypadku innych tego typu podatków. Będzie to oznaczało, że zapłacimy więcej za zakupy w wielkopowierzchniowych marketach.
5. Abonament RTV. Za używanie radia zapłacimy 7,50 zł miesięcznie, czyli o 7% więcej niż w tym roku, a za posiadanie telewizora 24,50 zł miesięcznie, co oznacza wzrost o 8%.
6.  Alkohol w małych butelkach. W związku z wprowadzeniem „opłaty małpkowej” wódka w butelce o pojemności 100 ml podrożeje o 1 zł, a w butelce o pojemności 200 ml o 2 zł. Choć tu akurat producenci wykazali się sprytem…
7. Składki na ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ze względu na to, że składki na ZUS zależą od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, które ze względu na kryzys nie będzie rosło tak dynamicznie jak dotychczas to składki na ZUS wzrosną o ok. 15,60 zł do ok. 1447 zł. Nie jest jeszcze znana stawka  na ,,ubezpieczenie zdrowotne”, które w 2020 roku wynosiło 362,34 zł miesięcznie. Nową kwotę poznamy dopiero w styczniu.

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *