Nowy album TPZK o Kutnie. Co w nim ciekawego?

Album ,,Kutno – portrety mieszkańców, portrety epoki” ma niewielki nakład. Jednak dla miłośników historii miasta może być idealnym prezentem pod choinkę.

100 sztuk albumu jest przeznaczone do sprzedaży. Cena – 50 złotych. O wszystko można się pytać w Dworku Modrzewiowym, gdzie znajduje się siedziba Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, które książkę wydało.

– Album zawiera 490  fotografii, w tym 456 udostępnionych przez Państwa głównie w ramach realizowanych przez nas projektów „Tabliczka dla Ciebie…” oraz „Tabliczka na Twój dom…” – informuje Bożena Gajewska, prezes TPZK. – Reszta pochodzi od osób, które nie brały udziału w projektach, a chciały po prostu podzielić się z nami zasobami swoich  kolekcji. Jest też niewielka liczba zdjęć ze zbiorów TPZK oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, które dopełniają koncepcję albumu. Podczas selekcjonowania fotografii okazało się, że w znacznej mierze są to różnego rodzaju portrety, niekiedy tych samych osób, wykonane na przestrzeni kilku dziesięcioleci w relacjach międzypokoleniowych. Z fotografii zaczął wyłaniać się wielowymiarowy obraz społeczności obejmujący pięć pokoleń kutnian, czyli około stu lat bytowania, co sugerowało, że najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie zdjęć na osi czasu. Miasto jako przestrzeń nie jest tym razem głównym tematem fotografii. Nieliczne ujęcia fragmentów Kutna pełnią w albumie funkcję tła, kontekstu lub pojawiają się „przy okazji”, na przykład w fotografiach ulicznych, przy czym warto zwrócić uwagę na miejsca, które powtarzają się najczęściej. Zaskoczyła nas niemała liczba zdjęć z trzech pierwszych dekad XX wieku, niektóre z sygnaturą atelier Stanisława Karpińskiego, S. Koniczkowskiego, „Apollini”, I. Rotapfla, E. Pochaby. Zdjęcia z lat powojennych i z czasów PRL posiadają pieczątki zakładów R. Cichalewskiego, W. Marciniaka, J. Szymańczyka, R. Pietrzykowskiego. Wszystkie te znaki firmowe, same w sobie, rzucają światło na tradycję usług fotograficznych w Kutnie sięgającą XIX wieku, i jest to temat do oddzielnego opracowania.

Zachęcając do kupna albumu TPZK proponuje obejrzenie niektórych zdjęć, które znajdują się w publikacji.

 

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *