W niedzielę: Kiermasz Bożonarodzeniowy w KDK

W najbliższą niedzielę, w godzinach od 10 do 13 w Kutnowskim Domu Kultury odbędzie się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Można będzie nie tylko kupić choinkowe ozdoby, ale także wykonać je własnoręcznie.

Kiermasz przygotowuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wspólnie z KDK i Muzeum Regionalnym w Kutnie.

Wśród prac zaprezentowanych na kiermaszu będzie można obejrzeć i – co ważne – kupić prace przygotowane przez panie i pana z sekcji rękodzieła artystycznego w TPZK.
– Sekcję tworzą hafciarki, koronkarki, malarze  oraz metaloplastyk – informuje Bożena Gajewska, prezes TPZK. –  W TPZK sekcja ta istnieje od 30 lat, zmieniając warunki funkcjonowania w zależności od możliwości lokalowych. W latach 80-tych ubiegłego wieku istniała pracownia i  galeria malarstwa i haftu, odbywały się liczne kursy haftu we współpracy z „Cepelią” i „Sztuką Polską”, a także plenery malarskie. W tamtym czasie  moda na haft i kursy hafciarskie były bardzo popularne w Kutnie. Obok Ligi Kobiet Polskich i Cepelii, w TPZK również prowadzono kursy haftu i tkactwa. Organizowano liczne wystawy rękodzieła artystycznego, kutnowski haft zamawiała i kupowała „Cepelia”, a później „Sztuka Polska”. Nestorką i bardzo uzdolnioną i aktywną hafciarką była  Franciszka Gondek, która nauczyła haftować kilka pokoleń kobiet w regionie kutnowskim.

Członkinie sekcji rękodzieła artystycznego prezentowały swoje prace na : III Festiwalu Haftu i Rękodzieła w Łodzi w 2008 r., na Polskim Jarmarku Świątecznym w Poczdamie (Niemcy) w 2008 r., na I Europejskim Festiwalu Sztuki i Rękodzieła w Warszawie w 2009 r., Jarmarku Bożonarodzeniowym w Poczdamie (Niemcy) w 2009 r., Jarmarku Wielkanocnym w Berlinie (Niemcy) w 2010 r. i sukcesywnie w kolejnych latach.
Henryka Dybiec
Bożena Gawin
Urszula Jędrzejczyk
Alicja Olczak
Agnieszka Płocha
Elżbieta Sarnicka
Agnieszka Wilińska
Małgorzata Żylińska

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *